Teknoloji / Bilim

51. Bölge Nedir ve Orada Neler Oluyor?

51.bölge, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne ait olan Nevada Çölü’ndeki askeri üs , dünyanın en merak edilen üslerinden biri. Şehir efsaneleriyle dolu bu yer gizemini koruyor.

Komplo teorileri ve şehir efsaneleri bir yana, 51.bölgede gerçekten neler oluyor? Bu sorunun cevabı gerçekten çok gizemli. Bu bölgenin varlığı ABD’nin kendi bilgilerini korumasına yardımcı oluyor, gizlilik sağlıyor diyebiliriz.
Bir sürü 51. bölge filmi var, bir o kadar kitap ve belgeselleri mevcut. Ancak bölge 51 hakkında bildiklerimiz oldukça sınırlı. Bölgede uzay mekiği gördüğünü iddia edenlerde var bu bölge yüzünden “uzaylılar gerçek mi ?”diye düşünenlerde oluyor fakat bölgede uzaylıların olmadığı kesin(!)

51.Bölge Nedir?

Bölge 51, bir harita konumuna atıfta bulunur ve Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri üssünün adıdır. Tesis, diğer kısıtlı askeri bölgelerin yanında: 1950’lerden 1990’lara ABD nükleer silahlarının test edildiği Nevada Test Sahası ve Nevada Test ve Eğitim Sahasıdır.

51.bogle nedir
51.bölge


Neden İnşa Edildi?
Bölge 51, ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki Soğuk Savaş sırasında U-2 ve SR-71 Blackbird keşif uçakları da dahil olmak üzere uçaklar için bir test ve geliştirme tesisi olarak oluşturuldu.

Neler Oluyor?
Resmi bilgiler az olsa da, Amerika ordusunun en son teknoloji uçakları geliştirmek için 51.Bölge’yi kullanmaya devam ettiğine inanılıyor. Orada yaklaşık 1.500 kişinin çalıştığı düşünülüyor ve çoğu Las Vegas’tan charter uçuşlarına gidiyor.

51.bölge

Bölgede Gerçekten Uzaylılar Var Mı?

51.Bölgeyi çevreleyen gizlilik, birçok komplo teorisini beslemeye yardımcı oldu.

En ünlüsü, 1947’de Roswell’in iddialarıydı, Roswell, New Mexico’ya gittikten sonra, sahanın bir uzay aracına ve araçların uzaylı pilotlarının cesetlerine ev sahipliği yaptığını öne sürdü. ABD hükümeti, uzaylı olmadığını ve düşen aracın bir hava balonu olduğunu söylüyor. ABD halkı tarafından balonun normal bir balon olmadığı düşünülüyor.

Bazıları UFO’ları bölgenin üstünde veya yakınında gördüklerini iddia ederken, bazıları uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını ve hatta Dünya’ya dönmeden önce üzerinde deneyler yapıldığını söylüyor.

1989’da, Robert Lazar isimli bir genç, 51. Bölge’de uzaylı teknolojisi üzerinde çalıştığını iddia etti. Uzaylıların tıbbi fotoğraflarını gördüğünü ve hükümetin tesisi UFO’ları incelemek için kullandığını iddia etti.

Tüm bu olanların sonucunda bölgede uzaylıların var olduğunun bir efsane olduğunu söyleyebiliriz. Sizde Alan 51’in uzay araştırmaları yapan askeri bir üs olduğuna inanıyorsanız yorum bırakmayı unutmayın.Anasayfaya dönmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Three Mile Island Nükleer Kazası yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!