Teknoloji / Bilim

Qian Xuesen: ABD’nin Sınır Dışı Ettiği Dahi

Qian Xuesen, çinli ünlü bir uzay bilimciydi. İki gücün kalkınmasını sağlayan Xuesen, ABD’nin ülkesine karşı silah yapmasını isteyince sınır dışı edildi.

Qian Xuesen uzay araçları uzay araştırmaları
ATOM UZMANI


Şangay Müzesi’nde “halk bilim adamı” Qian Xuesen’e adanmış 70.000’den fazla eser bulunuyor. Qian Xuesen, Çin’in füze ve uzay programının kralı. Araştırması, Çin’in ilk uydusunu uzaya getiren roketi ve nükleer silah listesinin bir parçası olan füzeyi geliştirmeye yardımcı oldu ve ulusal bir kahraman olarak kabul edildi. Ancak, on yıldan fazla bir süredir çalıştığı süper güce yaptığı katkılar hatırlanmadı.

Bay Qian, Çin’in son hanedanının yerini Cumhuriyet’in aldığı 1911’de doğdu. Ebeveynleri iyi eğitimliydi ve babası Japonya’da çalıştıktan sonra Çin’in ulusal eğitim sistemini kurdu. Qian Xuesen çocukluğundan beri yeteneği apaçık ortadaydı, Şanghay Jiaotong Üniversitesi’nde birinciliği kazandıktan sonra, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından verilen ender burslardan birini kazandı.

1935’te iyi giyimli genç bir adam Boston’a geldi. Kuzey Georgia Üniversitesi’nde tarih profesörü olan Chris Jespersen, Qian Xuesen’in yabancı düşmanlığı ve ırkçılıkla karşı karşıya kalmış olabileceğini söyledi. Ama aynı zamanda şunu da belirtti: “İnsanlar ayrıca Çin’in önemli yönlerden muazzam değişiklikler geçirdiğine inanıyor ve umuyor ve Qian Xuesen kesinlikle onun bilgisine saygı duyan insanlardan biri.”

Qian, zamanın en büyük havacılık mühendislerinden biri olan Macar göçmen Theodore Von Karma ile çalışmak için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden California Teknoloji Enstitüsü’ne (Caltech) taşındı. Qian Xuesen, başka bir ünlü bilim adamı Frank Malina ile aynı ofiste çalıştı veFrank Malina, Caltech İntihar Timi (Suicide Squad) lakaplı mucitler grubunun önde gelen üyesidir.

Amerika’dan Sınır Dışı Edilişi

California Eyalet Üniversitesi’nde tarih profesörü olan Wang Zuoyue, Qian’ın Çin’de casusluk yaptığına veya Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ajan olarak hareket ettiğine dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi.
Ancak, Qian Xuesen güvenlik kontrolünden alındı ​​ve ev hapsine alındı. Theodore von Karmen de dahil olmak üzere California Teknoloji Enstitüsü’ndeki meslektaşları, hükümete Qian Xuesen’in masum olduğunu ancak işe yaramaz olduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri’nden atıldığını yazdı.

Çin’e gittiğinde, roket bilimi alanında pek bir birikim yoktu, ancak 15 yıl sonra Çin’in ilk uydusunun uzaya fırlatılışına liderlik etti.

On yıllar boyunca yeni bilim insanları yetiştirdi ve çalışmaları sayesinde Çin Ay’a astronot gönderebildi.


Şu içerikler de dikkatinizi çekebilir: Gezegenlerin güneş’e yakınlık sıralaması , Dünyamızı neden korumalıyız?

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!