Sağlık ve Beslenme

Beyin Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Beyin, vücudumuzun en etkili organıdır. Beynimizi daha sağlıklı hale getirmek için doğru besinler tüketmek çok önemlidir.

Beyin Sağlığımızı Korumaya Yarayan Besinler

beyin-sagligi


Beyin , bizim en değerli organımız. Beynin fonksiyonu vücudun diğer organlarının merkezi kontrolünü sağlamaktır. Hormonların ve kasların kontrolü beynimizdedir.

Beyin Sağlığımız İçin Yapılabilecekler

Egzersiz yapmak sadece vücudumuz için değil beynimiz için de gereklidir, bulmaca çözmek, dil öğrenmek, müzik aleti çalmayı öğrenmek, beynin sağlığını korumanın yollarındandır.

1- Spor Yapmak

Düzenli spor yapmak, yaşlandığınızda beyninizin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca beynimize zarar veren kolestrol, şeker hastalığı ve tansiyon hastalığı gibi hastalıkları engelleyeceği için otomatikman beynimizi korumuş oluyoruz. Ayrıca spor yaparken “nörotrofin” adlı bir hormon salgılar ve bu hormon beynin sağlığını korumakta öncüdür.

2-) Zihin Egzersizleri

Çalışmalar sonucunda, yaşamınız boyunca beynin aktif olarak kullanılmamasının beyni gerilettiği kanıtlanmıştır. Bulmaca, sudoku, bellek oyunları, kağıt oyunları, konu araştırma ve fikir üretme gibi şeylerle ilgilenmek beyninizi geliştirmenizi ve sağlıklı kalmasını sağlar.

3-) Stresten Uzak Durun

Beyin sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri ise, stresten uzak durmak. Çok fazla stres beynin neden-sonuç ilişkisi kurmayı, öğrenmeyi, konsantrasyonu ve sosyal yaşamı yöneten bölümü küçültür. Yani kafanıza taktığınız şeylerin sizi strese sürüklemesine izin vermeyin. Stres sadece beynimiz için değil vücudumuzda ki tüm organlar için oldukça zararlıdır.

4-) Uyku

İyi bir uyku, bulunmaz bir nimet olsa gerek. Belleğe atılan bilgilerin yerleşmesi için iyi bir uyku şarttır. Çalışmaların sonucunda 6 ila 8 saat arasındaki her uyku beyin için yeterli bir uyku süresidir. İyi bir uyku için yatmadan önce kafein tüketiminizi kesin ve günlük egzersizlerinizi yapıp rahat bir vücuda sahip olun (uyumadan hemen önce egzersiz yapmayın).

5-) Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme beyin kadar vücudumuz için de çok önemlidir. Sağlıklı yağlarla beslenmek (balık, ceviz, badem gibi) beynimizin sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca yapılan çalışmalarda sebze ağırlıklı beslenenlerin MR sonucunda beyin dokularının oldukça iyi olduğu gözlemlenmiştir. Her ne kadar vücudumuz için doğrusunu en iyi biz bilsek de dengeli ve organik beslenmek her zaman vücudumuzun yararınadır.

Sağlıkla Kalın!

Şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: Panik atakla nasıl başa çıkılır? , Meyve yemenin faydaları ve zararları

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!