Faydalı Bilgiler

Bisiklet Kullanmanın Faydaları ve Güvenilir Yolları

Bisiklet kullanmak, iyi bir egzersiz yoludur. Bisiklet kullanırken neredeyse tüm kaslarımız çalışır. Ancak bisikletinizi kullanırken unutmamamız gereken şeyler var.

Bisikletinizi Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

bisiklet-kullanmanin-guvenli-yolları

Bisiklet Kullanmanın Faydaları

Bisikletin kullanımı oldukça faydalı bir egzersiz yoludur.

 • Kilo vermenizi sağlar.
 • Kullanırken stres atarsınız.
 • Ekrem ağrılarınızı azaltır.
 • Duruşunuzun düzelmesine yardımcı olur. Eğer skolyoz hastasıysanız, çok fazla kendinizi zorlamamak kaydıyla bisikletin kullanımı eğriliğinize iyi gelecektir.
 • Kalbe iyi gelir. (Eğer kalp hastasıysanız kendinizi bisiklet kullanma konusunda zorlamayın.)
 • Beyin fonksiyonlarınızı geliştirmenizi sağlar. Bisikletinizi kullanırken hem dengenizi korumak hem arabanın nereden geleceğini hesaplamak beyninizin gelişmesini sağlar. Ayrıca bir yerden dönerken döneceğiniz açıyı beyniniz o esnada hesaplar.
 • Uyku kalitenizi yükseltir. Her egzersiz gibi bisikletinizi kullanmak da uyku kalitenizi düzeltir.
 • Bisikletle ulaşım sağlıyorsanız, çevreyi kirletmemiş olursunuz. Gerçi artık küresel ısınmayı sizin araba yerine bisiklet kullanmanız durduramaz.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Her egzersiz de olduğu gibi serotonin hormonu üretirsiniz ve bu sizin mutlu olmanızı ve daha yaratıcı olmanızı sağlar. Üretkenliğiniz artar.

  Bisikletin kullanımı ise oldukça kolaydır, ilk kez bisiklet kullanıyorsanız yanınızda mutlaka biri olmalıdır. Genellikle küçük yaştan itibaren kullanmayı öğreniriz ancak bazen maddi yetersizlikler bazen de çevre koşulları küçük yaşta öğrenmenizi engellemiş olabilir.

  Uzun bir yokuş çıkarken, veya arnavut kaldırımında sürerken bisikletin verdiği yorgunluk ve zevk çok az şeyde bulunur. Arabada giderken camda açtığınızda yüzünüzde hissettiğiniz rüzgarın belki de bin katını bisiklette hissedersiniz. Arabada yaşayamadığınız duyguların çoğunu bisikletle rahatlıkla yaşarsınız. Gördüğünüz yerlere dokunma fırsatınız olur. Sokak lezzetlerinin kokusuna daha kolay ulaşırsınız.

  Ayrıca maliyeti de arabaya oranla azdır. Bisikletinizi kullanmak hem cebinize hem de sağlığınıza yararlıdır. Arabaya vereceğiniz Benzin, tamir parası, silecek suyu parası, vergi, ve bakım gibi maliyetlerden kurtulmuş olacaksanız. Bu ve bunun gibi birçok güzellik varken hala neden bir bisiklet edinmiyorsunuz? Hemen bir bisiklet edinin ve yolculuğun keyfini çıkarın. Görecekseniz kaçırdığınız pek çok şey var! Aman sağlığınız için kurallara uymaya ve arabalara dikkat etmeyi unutmayın!

  Belki şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir:
  Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak adımlar , Kitap okumanın çocuklar üzerindeki inanılmaz faydaları , Küresel Isınma

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!