Teknoloji / Bilim

Donald Trump ‘ın 2016 Seçimlerini Kazanmasını Sağlayan Şirket: Cambridge Analytica CA

Cambridge Analytica gizemi! Verilerinizin kimlerin elinde olduğunu biliyor musunuz? Uygulama indirdikten sonra kullanım koşullarınızı gözden geçirin.

Donald Trump seçim Alexander nix
Facebook ve Cambridge Analytica CA

Facebook donald trump mark zuckerberg cambridge analytica

Zuckerberg’in halk önünde yargılandığı Cambridge Analytica olayının geçmişi aslında çok derin. 2014 yılından beri devam ediyor. Şirket önce amazon üzerinden kişisel profil analizi yapan bir anket hazırlıyor ve katılan herkese bir dolar ödeme yapıyor. Ancak yapılan tek anket bu değil. Çok uzak akrabalarımızın doğum gününü bize hatırlatan Facebook nasıl oluyorsa Cambridge Analytica şirketinin Facebook üzerinden veriler topladığını fark etmiyor. Facebook haberleri yayılmaya başlayınca, şirket Cambridge Analytica ile ilişiğini kesiyor ancak verilerimiz hatta arkadaşlarımızın verileri bile şirketin eline geçiyor ve şirket bu bilgileri seçmen analizi yapmada kullanıyor veya belki de bilmediğimiz başka şeylerde!
Zuckerberg, Kogan’ın verileri Cambridge Analytica’ya sattığı ortaya çıkınca bunun geliştirici anlaşmalarına aykırı olması dolayısıyla uygulamanın kaldırıldığı ve Cambridge Analytica’nın tüm verileri silmesi yönünde uyarıların yapıldığını söylüyor. Tabii ki bu uyarı sadece sözlü bir uyarı değil ve Cambridge Analytica, Facebook’a verileri sildiklerine dair sertifika sağladıklarını (resmi bir “silindi” belgesi gibi bir şey olmalı) söylüyor. Bu sertifikanın orijinali henüz paylaşılmadı. Yapılan anket detaylarına göre hangi kullanıcının verisinin bu uygulama aracılığıyla alındığını bildiği halde Facebook bu zamana kadar kullanıcılara hiçbir bildirim göndermedi veya kullanıcıyı uyarmadı. 
Donald Trump’ın şirketle ilişkisi ise seçmen profili analizi ile başlıyor.”This your Digital Life” uygulamasını kullanan her bir facebook kullanıcısının verileri karşı tarafa geçiyor. Analytica seçmen verilerini kullanarak seçmen fikrini etkiledi. Veriler düzenlendi ve siyasiler ve seçmenler arasında iletişimler kuruldu.

Daha sonrasında şirketten ayrılan Brittany Kaiser ve Christopher Wylie, şirketin yaptığı hileleri açıklığa kavuşturmak konusunda büyük savaşlar verdi.Wylie, “Konuşma nedenimin tamamen Donald Trump olduğunu söyleyemem; ancak, Trump’ın başkan seçilmesi, bu veri konusunun daha da büyük bir etkisi olabileceğini ortaya koyuyor. Askeri tarzdaki bu veri operasyonlarının, demokratik süreçlere katkı sağlayacağını düşünmüyorum.” dedi. New York Times 2008 yılında Christopher Wylie’den alınan raporlarla ayrıntılı bir haber yayımladı.

Bu içeriklerimizde ilginizi çekebilir: En çok izlenen filmler grafiği , Gerçekçi bir yazar: John Steinbeck

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!