Teknoloji / Bilim

Demir Adam Olmak Artık Mümkün!

İngiliz girişimci Richard Browning, icat ettiği  altı mikro jet motorlu özel yapım dış iskeletiyle potansiyelleri zorluyor. Bu icadıyla herkesin bir demir adam olabileceğini söylüyor.

Demir adam artık gerçek! Richard Browning icadıyla uçmayı mümkün kılıyor. Richard Browning, kafanızdaki ” uçabilmek mümkün mü ?” sorularına cevap niteliğinde bir icat yaptı.

Aslında petrol tüccarı olan Richard Browning, teknoloji ve yeniliğe meraklı bir kişilik.Aynı zamanda insan zihninin ve vücudunun potansiyelini zorlamaya biraz takıntılı olabilecek bir triatlon ve ultramaraton koşucusu.

2016 yılında arkadaşlarıyla birlikte geliştirdiği “Daedalus” adındaki icadının serüveni küçük gaz türbini motorlarını vücuduna bağlayarak ve yavaş yavaş onları kendi zihni ve kaslarıyla nasıl kontrol edeceğini öğrenerek başladı.

demir-adam
Demir AdamRichard Browning bu kıyafeti fit bir insanın kolaylıkla kullanabileceğini söylüyor. Browning, kıyafeti nasıl kullanabileceğini soranlara “Bunun için bir kural kitabı yok, el kitabı yok,” dedi. “Wright kardeşler uçmayı öğrenirken, uçuş dersi yoktu, sadece öğrenmeleri gerekiyordu.” diyor.

Ne ilginç değil mi? Belki çok sevdiğimiz demir adam gibi bir gün bizde uçabiliriz!

Browning’in geliştirilmesinin yaklaşık 40.000 sterline malolacağını tahmin ettiği kıyafet’in satış fiyatı oldukça pahalı olacak gibi.


Nasıl Çalışıyor?

Richard Browning’in ilk kısa uçuşu büyük bir kalabalığın önünde Ted (Teknoloji, Eğlence ve Tasarım) konferansında gerçekleşti. Şu anda kesintisiz 10 dakika boyunca uçabilen kıyafeti yapmak Browning’in 13 ayını aldı.

Uçmak için Altı minyatür jet motoru ve özel bir dış iskelet kullanılarak oluşturulan kit, kullanıcının dikey olarak kalkış yapmasına ve uçmasına olanak tanıyor. Browning, havada süzülmek için motorlarını çalıştırmadan önce vücudunun küçük, hassas hareketlerle kendisine yön veriyor. Sırtındaki iki türbin denge sağlamak için açılıyor ve  her koldaki açı öne doğru olmak zorunda. Tıpkı Demir adam ‘ın uçuşa başladığı pozisyon gibi, avuçlarınız yere bakacak şekilde ellerinizi açmanız gerekiyor. Browning’in “itme vektörlerinden oluşan bir çadır” dediği motorun çalışması bir çeşit güç yaratır ve sizi yerden uzaklaştırır. Eğer kullanıcı, kollarını geriye doğru çevirirse kıyafet ileri doğru iter; kollarını dışa doğru genişletmek kişiyi aşağı doğru iter. Kullanan kişi daha fazla hız istiyorsa kollarını içeri çekip, göğsünü dışarı itmek zorunda.


Richard Browning’in uçtuğu görüntülere buradan ulaşabilirsiniz.

Gelecek çok da uzakta değil sanki!

Şu içeriğimizde dikkatinizi çekebilir: Bulut Tohumlama

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!