Faydalı Bilgiler

Deprem ve Deprem Anında 4 Adımda Yapmanız Gerekenler

Deprem hayatımızın gerçeği. Her ne kadar biz unutsak da görmezden gelsek de o bize kendini hep hatırlatıyor. Deprem anında yapılması gerekenler ve depremin neden olduğu her zaman kafa karıştıran konular arasındadır.

deprem çök kapan tutun deprem anı deprem neden olur

Deprem


Hepimizin yaşamaktan korktuğu, en mutlu anımızda bize kendini hatırlatan ve keşkelerden oluşan bir yıkım mimarıdır. Genç oluşumlu bir ülkede yaşadığımız için aslında deprem hakkında tedbirli ve bilgili olmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye bir zelzele ülkesi ve biz bu ülkenin çocuklarıyız.

Yaşayan Gezegenlerde depremler olur böylelikle barajlar, nehirler belki de yeni denizler oluşur. Zelzele aslında kötü bir doğa olayı değil de dünyanın kendini yenileyişi olarak adlandırılabilir. Tabii sonucunda insanlar ölmeseydi. Yer altında ortaya çıkan enerji sonucu sismik dalgaların yeryüzünü sarsması sonucunda ortaya çıkar. Türkiye’nin deprem ülkesi olmasının sebebi ise genç oluşumlu ülke olmasından kaynaklanır. Genç oluşumlu ülke demek Türkiye’nin bulunduğu kıtanın yeni oluşmuş olması demek. Dünya oluştuğunda sadece bir adet kıta vardı ve bu kıtanın adı Pangea‘ydı. Pangea’nın doğal afetler sonucunda parçalanmasıyla Gondnova, Gondnova’nın parçalanmasıyla günümüzde ki Antartika, Güney Amerika, Avustralya ve Afrika kıtaları oluştu. Bir diğer kıta Laurasia’nın parçalanmasıyla Kuzey Amerika ve Avrasya (Asya ve Avrupa) Kıtaları ortaya çıktı. Levhaların bu hareketleri günümüzde ki kıtaları oluşturmuştur. Ne garip değil mi!

Deprem Ülkeleri ve Riskli Şehirleri

İstanbul, Türkiye
Tokyo, Japonya
Mexico City, Meksika
Jakarta, Endonezya
San Salvador, El Salvador
Taşkent, Özbekistan
Kobe, Japonya
Bandung, Endonezya
İslamabat, Pakistan
Antofagasta, Şili
Guayaquil, Ekvador
Katmandu, Nepal
İzmir, Türkiye
Mumbai, Hindistan
Santiago, Şili
Tijiuana, Meksika
Delhi, Hindistan
Manila, Filipinler
Quito, Ekvador
Nagoya, Japonya

Unutmayın ki deprem anında panik yapmamak sizi depremin zararlarından bir nebze koruyacaktır. Çökün,kapanın ve tutunun. Çivilenmemiş, sallanan eşyalardan uzak durun. En önemlisi merdivene koşmayın,asansöre binmeyin ve camdan atlamayın! kurtulacağım derken canınızdan olabilirsiniz. Önceden deprem çantası hazırlayın. Kapıya yakın yerlerde tutun. Sallantı bitmeden evden çıkmayın. Sevdiklerinizi korurken kendinizi ihmal etmeyin. Depremler şiddeti yüksek olsa bile kısa sürer. Unutmayın ki yaşayacağınız sarsıntı 15 ila 40 saniye arasında sürüyor. Binanızı kontrol ettirin. Çürük raporlu binalarda oturmayın. Sağlıkla kalın!

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin Deprem Geçmişi

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!