Kültür / Sanat

Dünyadaki İlginç Noel Gelenekleri

Çoğu insan için Noel, yılın en büyülü zamanıdır. Modern Noel gelenekleri son derece ticari görünse de, bu kutlamalar eskilere dayanır.

Modern zamanlarda çok çeşitli kültürel gelenekler bir araya gelerek internetin ve seyahatin yükselişi ile çeşitli kutlamaların paylaşılmasına ve benimsenmesine olanak sağladı. Dünyanın birçok yerinde şarkı söylemek, ağaç süslemek ve belirli öğünler yemek yeni yıl zamanında gözlemlenenler arasındadır. Ancak her ülke, gelenekleri canlı tutmak için atalarının şenlikli yollarını hala sürdürüyor. Bizler, birbirimize yılbaşı hediyeleri alırız. Bazılarımız yılbaşı ağacı süsler, bazılarımız da kendisine güzel bir yılbaşı tatili ayarlar. Bu yıl, yılbaşı heyecanı yerini koronavirüs önlemleri kapsamında yılbaşı yasağına bıraksa da yeni yıldan beklentilerimiz çok.

Noel Nedir?

Noel 25 Aralık’ta kutlanır ve hem kutsal bir dini bayram hem de dünya çapında bir kültürel ve ticari fenomendir. İki bin yıldır, dünyanın dört bir yanındaki insanlar, doğası gereği hem dini hem de seküler olan gelenek ve uygulamalarla Noel’i kutluyor.  Hıristiyanlar, öğretilerinin ve dinlerinin temelini oluşturan manevi bir lider olan İsa’nın doğumunun yıldönümü olarak Noel Günü’nü kutlarlar.

noel-nedir


Popüler gelenekler arasında hediye alışverişi, Noel ağaçları süslemek, kiliseye gitmek, aile ve arkadaşlarla yemek paylaşmak ve tabii ki Noel Baba’nın gelmesini beklemek yer alır. 25 Aralık – Noel Günü – Amerika Birleşik Devletleri’nde 1870’ten beri federal bir bayramdır.

Ülkelerin İlginç Gelenekleri

noel-ne zaman

İZLANDA-NOEL TROLLERİ

İzlanda’nın Noel simgesi bir Noel Baba değil, dağlardan inen 13 trolldür. İzlanda’daki çocuklar Noel gününden önceki 13 gün içinde her akşam yatak odalarının pencerelerine ayakkabı koyarlar; her “Yule delikanlı” için bir gece. Çocuklar gün içinde nasıl davrandıklarına bağlı olarak her trol karakterinden – ya da çürüyen bir patatesten – çeşitli tatlılar ve ikramlarla uyanırlar. 

noel-nedir

ROMANYA-IGNAT GÜNÜ

Romanya’nın Noel yemekleri genellikle domuz eti yemeyi içerir, ancak geleneğin bittiği yer burası değildir. Domuz besleyen Rumen aileler, Noel Gününden önce bunlardan birini öldürme ritüelleri vardır. Bu, ailelerin domuzlarının soğuk kışlarda hayatta kalamayacağını düşündükleri için yapılıyor. Bu yüzden Yeni yıl zamanı domuz eti yemek Rumenlerde bir gelenek.

yeni-yil-gelenekleri

NORVEÇ-SÜPÜRGELERİ SAKLA!

Norveç geleneğine göre Noel Arifesi, kötü ruhların ve cadıların kasabalara geldiği zamandır. Noel’den önceki gece uyumadan önce, bazı insanlar hala evlerinde süpürge saklarlar. Bu, cadıları çekmemeleri için sürdürdükleri bir gelenektir. İskandinavya’daki bir başka ilginç gelenek ise Noel keçisidir. Geleneğin kökenleri, Thor’un arabasını çeken iki çift keçiden gelir.

noel-gelenekleri

AVUSTURYA-KRAMPUS’UN ŞENLİK KORKUSU

Avusturya’da da sevimli bir Noel Baba göremiyoruz. Korku ve ceza aşılamak için kötü bir karakter benimsemiştir. Krampus, kötü huylu çocukları aramak için sokaklarda dolaşan yarı keçi ve yarı insan biçiminde bir karakter. Korku, çocuklara iyi olmaları için bir sebep veriyor ve çoğu çocuk 5 Aralık Krampus gecesinde ortaya çıkan karakterden kaçmaktan hoşlanıyor.

yeni-yil-yasagi

ALMANYA-ST.NİCHOLAS GÜNÜ

Noel arifesi, Alman evlerinde Noel Günü’nden daha büyük bir kutlama olarak yapılır. Hediyeler verilir ve büyük bir yemek yenir. Alman çocuklar Aziz Nikola’ya mektup yazar. Aziz Nikola Günü 6 Aralık’ta kutlanıyor. Almanya, Polonya ve Ukrayna’da çam ağaçlarında bir örümcek veya örümcek ağı bulmak iyi şans olarak kabul ediliyor.


Anasayfaya dönmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Amerikan Fabrikası: Çinliler ABD’de Fabrika Açarsa Ne Olur? yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!