Kültür / Sanat

Acı Biberlerin Şahı: Karolayna Azraili

Daha önce laboratuvar ortamında üretilmiş bir acı tattınız mı? Dahi bir deli olan Ed Currie ile tanışın! Kendisi acı biber konusunda biraz takıntılı.

Güney Karolayna’da yetiştirilen bu garip biber, kırmızı ve boğumludur, engebeli bir dokuya ve küçük sivri bir kuyruğa sahiptir. 2017 yılında , bir önceki rekor sahibi Trinidad Scorpion “Butch T” yi geride bırakarak dünyanın en sıcak acı biber olduğunu ilan etti. Ed Currie, dünyanın en acını biberini üretmeye yemin etmiş bir isim. Bir dönem YouTube kullanıcılarının da kullanıp ağzını yaktığı bu biber tam 2.4 milyon SHU(acı biberlerin acısını bildiren derece) olduğu biliniyor.

aci-biber
Fotoğraf: Karolayna azraili

Acı biber faydaları hepimizin dikkatini çeken konular. Acı biberin ömrü uzattığına dair son dönemlerde bir sürü haber görüyoruz. Karolayna azraili acı biberleri, bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olabilecek bir antioksidan olan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Biber ayrıca, vücudumuzdaki ağrı reseptörlerini yanma hissini hissetmek için tetikleyen ve kapsaisin olarak bilinen çok yüksek miktarda kimyasal bileşik içerir. Kapsaisinin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu ve vücudun algılanan ağrıya karşı koymak için endorfin salmasına neden olduğu gösterilmiştir.

Acı biberin zararları ise bu biberde nerdeyse iki kat artıyor. Karolayna azrailini yiyenler baş ağrısı, mide ağrıları, kusma gibi durumlar yaşıyorlar. Hatta hastanelik olanlar bile var! Bu biberi yedikten sonra oluşan acı acı ağız kokusu da cabası! Ancak acı biberin uzun vadede bir tehlike yaratmadığı da uzmanlar tarafından kanıtlanmış.

Acı Biberlerin Şampiyonu Karolayna Azraili

aci-biber-faydalari
Acı biberElinize aldığınızda eldiven takmanızı gerektirecek karolayna azraili Jalapeno biberlerinden 400 kat daha baharatlıdır. Yani bu biberle yemek yapmak istediğinizde başka bir baharat katmanıza gerek yok. Öte yandan o yemeği yiyebileceğinizi de pek sanmıyorum.

Acı biber yemek,
insanlarda bir çeşit kendini kanıtlama isteği barındırır. Acı biberin verdiği haz aslında yenilgi almamaktan gelir. Genellikle insanlar bu yüzden yemeyi tercih eder.

Ed Currie: Nam-ı Diğer “Smokin Ed”

aci-biber
Fotoğraf:Ed Currie


Bu değişik biberin yaratıcı Ed Currie, acı biberlere takıntılı biri. Puckerbutt Pepper Company’nin kurucusu, dünyanın en acı biberi olan Karolayna Azraili’nin arkasındaki çılgın deha. Kendisini daha acı biberler yapmak için zorluyor. Şuanda “Pepper X” adında bir biberin üzerinde çalışıyor. Currie, “Her sabah saat 3: 30’da sadece biberlerle oynamak için yataktan kalkıyorum” diyor. “Ve bütün gün orada kalıyorum, tüm gün boyunca acı biber yiyorum. Onları yemek beni mutlu ediyor.” diyor.


Anasayfaya dönmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dünyanın en garip yarışması yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!