Sağlık ve Beslenme

Egzama Korkulu Rüyanız Olmaktan Çıksın

Egzama ‘yı kontrol altına almak sizin elinizde. Egzama korkulu rüyanız olmaktan çıksın!

Egzama en çok temizlik sektöründe ve kuaförlerde çalışan kişilerde görülür. Egzaması olanların en çok dikkat etmesi gereken şey ise stresten ve asitli yiyeceklerden/içeceklerden uzak durmak. Asitli yiyecekler egzaması olan hastaların egzamasını arttırıyor. Patlıcan, portakal, domates, süt, gluten , soya, kırmızı et gibi gıdalar egzamanız varsa en az şekilde tüketmeniz gereken besinler arasında. Unutmayın, egzamayı sadece cildinize krem veya bitki kürleri sürerek geçiremezsiniz, dengeli ve düzenli beslenmek de oldukça önemli.

egzama


Egzama, oldukça yaygın bir hastalıktır ancak bulaşıcı bir hastalık değildir. Kızarıklık ve kabarıklık şekilde ortaya çıkabilir. Kaşıntı, su kabarcıkları, ciltte dökülme yapar. Kabaran yerler iltihap akıtabilir veya su akıtabilir. Cildinizde yanma hissi oluşturabilir.
Vücudunuzda En çok ayak, el, kol ve saç derisinde görülür. Erkeklerde egzama sakallarda da görülebilir.
Eğer çok fazla deterjanlarla temastaysanız, eldiven kullanmaya özen gösterin çünkü egzamanın en çok görüldüğü hastalar genellikle deterjan kullananlar. Kimyasal maddelere temas etmemeye özen gösterin.

Korona günlerinde her ne kadar zor olsa da egzamanız varsa dezenfektan ve kolonya sürmeyi en aza indirgemeye çalışın. Ellerinizi daha çok su ve sabunla yıkamaya çalışın. Egzamanız yoksa bile bunu yapmaya özen gösterin çünkü sürekli ellerimizi kolonya ve dezenfektan ile temizlemek cildimizi kurutur ve yara yapar.

egzama
Egzama

Eğer gün içinde ellerinizi su ve sabunla imkanınız yoksa ve dezenfektan/kolonya kullanmak zorunda kalıyorsanız, mutlaka düzenli olarak nemlendirici özelliği olan kremlerle veya kendi yaptığınız kürle ellerinizi nemlendirmeye çalışın. Özellikle kış aylarında cildinizi nemlendirmeye özen gösterin. Çünkü kış aylarında yüzümüze çarpan soğuk rüzgar ve yaza oranla nemin az olması nedeniyle cildimiz kurur ve dökülür. Ancak düzenli olarak nemlendirme işlemi uygularsanız önüne geçebilirsiniz. Egzama ile mücadele ediyorsanız kış aylarında normal bir insandan daha dikkatli olmanız gerekir.


Egzama olduğunuzu düşünüyorsanız bizim verdiğimiz tavsiyelerden önce mutlaka bir doktora görünün. Eğer alerjiniz olan bitkiler ve besinler varsa sırf egzamanıza iyi gelecek diye tüketmekten, vücudunuza sürmekten kaçının. Unutmayın Egzama tedavi edilebilir bir cilt hastalığıdır.

Şu içeriklerde dikkatinizi çekebilir: Beynimize İyi gelecek besinler , Sağlıklı yaşam sizin elinizde

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!