Teknoloji / Bilim

Elektrikli araçların geleceği Tesla’da değil, minik araçlarda

çin elektrikli araba markaları

Elektrikli araba denildiğinde her ne kadar aklımıza hemen Tesla’nın büyük, dört kapılı, geniş hacimli sedan veya SUV’ları gelse de bu sektörün geleceğini daha minik araçlar belirleyecek.

Birçoğumuz elektrikli arabalar ile Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla tanışmış olabilir. Ancak Tesla, dünyanın en çok tanınan ve elektrikli araç dönüşümünün öncüsü konumunda bile diyebileceğimiz bir marka olsa bile küresel elektrikli araç piyasasına baktığımızda nüfusları nedeniyle Asyalıların söz sahibi olduğu görüyoruz. Başta Çin olmak üzere çoğu Asya ülkesinde Tesla’nın ürettiği gibi geniş hacimli sedan veya SUV’lar yerine daha az yer kaplayan ve ekonomik olan minik araçlar tercih ediliyor.

Çin’de satılan her bin elektrikli araçtan yalnızca 35 tanesi Tesla

Çin, 2019’da sattığı yaklaşık 1,2 milyon elektrikli araçla, küresel elektrikli araç piyasasının yarısını oluşturuyor. Aynı yıl Çin’de satılan Tesla sayısı ise 42 bin. Bu sayılar, satılan her bin elektrikli araçtan yalnızca 35 tanesinin Tesla olduğunu söylüyor. Kalan miktarı ise küçük, bazen dört, bazen üç veya iki tekerlekli elektrikli araçlar oluşturuyor. Bu durum dünya nüfusunun büyük bir kısmını oluşturan Asya ülkelerinde, elektrikli araçların geleceği daha minik araçlarla olacağını öngörmek pek de zor değil.

Elektrikli araçların geleceği
Çin, 2019’da sattığı yaklaşık 1,2 milyon elektrikli araçla, küresel elektrikli araç piyasasının yarısını oluşturuyor. Kaynak: restofworld.org

Elbette tek bir ülkedeki yönelimi baz alarak küresel bir gelecek öngörüsü yapmak çok sağlıklı olmaz ama benzer elektrikli araç eğilimlerinin dünyanın farklı bölgelerinde de ortaya çıkabileceğine yönelik bazı detaylar da var. Bu araçlar ağırlıklı olarak büyük bir araba almak veya arabanın düzenli masrafları için finansal imkânı olmayan kişiler tarafından tercih ediliyor. Kullanıcılar; çocuklarını okuldan almak, arkadaşlarıyla bir kafede buluşmaya gitmek veya market alışverişlerini halletmek için kullanıyor. Evlerin önünde şarj olabilen, yer olarak çok yer kaplamayan bu araçlar, hayatının çok büyük kısmı şehirde geçen kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Gelecekte, dünyanın farklı yerlerinde daha sürdürülebilir, yeşil ve mobil şehirler inşa ettikçe bireysel olarak ufak elektrikli araçlara sahip olmamız pek çok açıdan şehir hayatının gündelik rutinleri için bizlere avantaj sağlayabilir. 

Çevirinin yapıldığı kaynak: Rest of World

Elektrikli araçların geleceği ile ilgili yazımızı beğendiyseniz, İnternet Halleri olarak bu haberlerimize de göz atmanızı tavsiye ederiz 😊

Yazar hakkında

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!