Faydalı Bilgiler

Erken Uyanmak İçin Ne Yapmalıyız?

Erken uyanmak hepimiz için zor. Özellikle karantina döneminde uyumaya bu kadar alışmışken hepimiz erken uyanmakta zorlanıyoruz. Erken uyanmaya alışma yöntemleri sizlerle!

Uyku dünyanın en güzel şeyi. Uykumuzu getirmek için uyguladığımız taktikler bazen işe yaramıyor. Uyku meditasyonu gibi çözümler her zaman kalıcı olmuyor. Eğer geceleri geç uyuyorsanız ve erken uyanmak istiyorsanız sabahları dayak yemiş gibi uyanırsınız. İyi bir uykunun sırları için yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ortalık henüz kalabalıklaşmamışken uyanmak, egzersiz yapmak ve kendinizi dinlemek için mükemmel bir zamandır. Uyanma saatinizi değiştirmenin en kolay yolu uyku programınızı kademeli olarak değişim uygulamaktır. Normalde sabah 8’de kalkıyorsanız hemen sabah saat 6’yı denemeyin. Önce 7:45’de uyanmaya çalışın. Farkı görecekseniz. Uyanma saatinizden bir saat önce veya daha fazla süren ani değişiklikler zordur ve muhtemelen uzun sürmez. 1. Günde 1-2 saat erken kalkarsanız, o zaman zor zamanlar geçirirsiniz ve bundan zevk almazsınız.

Erken uyanmak için 5 yol

erken-uyanmak-icin
erken uyanmakVücudumuz öyle bir sistemle işler ki, neyi eksik yaparsak bize onun sinyalini verir. Eğer uyanmakta güçlük çekiyorsanız altında mutlaka bir neden vardır. Sabahları uyanmakta güçlük çekmek ise muhtemelen yeterince uyumadığınızdan kaynaklanır.

Yeterince uyumadığınızda vücudunuzda iştah artışı, yorgunluk, sinirlilik, aşırı esneme ve motivasyon eksikliği görünür.

Uyku düzenini değiştirmek zordur ve bu nedenle kademeli yöntem çok daha iyi sonuç verir. Bu arada, yeme alışkanlıkları, egzersiz alışkanlıkları, dağınıklık ve daha fazlası içinde kademeli değişiklik yapmanız en doğrusu olacaktır.

1.Uyumadan önce beyninizi programlayın.

Sabah erken uyanmak için ikna edici bir nedeniniz olması çok önemli. Uyumadan önce sabah beyninizi uyanmak için programlarsanız eminim o sizden önce davranacaktır. Ancak beyninizin verdiği emre uyup sabah yataktan kalkabilmek sizin iradenize kalmış. Yataktan fırlayın ve elinizi yüzünüzü yıkayın!

2.Uyandıktan sonra yorgun hissediyorum

Uyandıktan sonra yorgun hissetmek oldukça normaldir. Hemen bir su için. Su içmek, hücrelerinizi canlandıracak ve harekete geçirecek. Ayrıca içine limon sıkarsanız karaciğerlerinize faydası olur ve kilo verirsiniz.

3.Sabah insanı değilim

Bunu söylüyorsunuz çünkü sabah erken uyanmak size zor geliyor veya erken uyanınca oluşan yorgunluk hissinden nefret ediyorsunuz. Muhtemelen sabah insanı olmadığınız için değil erken uyanmak size acı verdiği için sabah insanı olmadığınızı iddia ediyorsunuz.

erken-uyanmak-icin
erken uyanmak


4.Erken uyanmanın güzelliklerini keşfedin

Erken uyanarak yarım bıraktığınız işleri tamamladığınızda oluşan his paha biçilemez. Erken uyanmanın yaratıcılığa katkı yaptığı bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır.

5.Ama akşam erken uyuyunca eşimle/arkadaşlarımla vakit geçiremiyorum

Eğer bu dertten muzdaripseniz, arkadaşlarınızın/eşinizin sizinle bu rutine uyması için ikna edin. Eğer buna tek pek sıcak bakmıyorlarsa gün için 30 dakika şekerleme yapın ama uyku saatinizden uzak bir vakit olsun (örneğin:23:00’da uyuyorsanız öğlen 16:00 gibi)

İyi bir uyku sizin elinizde!

Sağlıklı günler dileriz. 🙂

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!