Teknoloji / Bilim

Evcil Hayvanlar ve İnternet

Evcil hayvanlar internet üzerinde en çok gördüğümüz videoların içinde. Peki internet evcil hayvanları neden bu kadar çok seviyor?

Kediler ve köpekler, görünce sevmek için can attığımız yegâne canlılar. Her hareketiyle bizi kendilerine çekmeyi başarırlar.

Caltech şirketinde yapılan araştırmada, 41 katılımcıya çeşitli fotoğraflar gösterildi. Bizi duygusal olarak ilgilendiğimiz şeylere karşı uyarmaktan sorumlu olan beynin bir bölümündeki, yani amigdala‘daki aktiviteleri ölçtüler. Çalışmadaki katılımcılara binalar, insanlar, ve hayvanların olduğu fotoğraflar gösterildi. Katılımcılar hayvanların fotoğraflarını görünce daha büyük tepkiler verdi.

evcil hayvanlar
Evcil hayvanlar

Evcil hayvanlar konusunda insanlara tercihleri sorulunca çoğu kişi ‘köpek insanı‘ olduğunu söyler. Ancak internette en çok aranan hayvan kedi. 2010 yılının başlarında , Austin’deki Teksas Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, Amerikalıların neredeyse yüzde 42’sinin kendilerini ‘köpek insanları’ olarak tanımladıklarını ve ‘kedi insanı‘ olduğunu bildirenlerin yalnızca yüzde 12’olduğu ortaya çıktı . Yaklaşık yüzde 28 ‘her ikisi’ dedi ve yüzde 15 ‘hiçbirini’ dedi. Ancak köpekler kedilerden daha çok sevilirken internette daha az köpek içeriği var. 

KEDİ DOSTLARIMIZ VE İNTERNET

Kediler, internette videolarını gördüğümüzde izlemeden geçemediğimiz sevimli tüy yumakları. New York Times , kedi resimlerini “İnternetin temel yapı taşı” olarak tanımlamıştır. New York Times, bu konuda yanılıyor değil. Hemen şimdi Instagram ve YouTube‘u açarsanız önünüze çıkacak ilk reklam veya video kedilerle alakalıdır. Algoritmalar her ne kadar sizin beğendiklerinize göre sıralansa da insanların beğendiği videolar arasında kedi dostlarımız olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

evcil hayvan
Evcil hayvanlar

İnsanların sanal alemde evcil hayvanlara verdiği olumlu tepkiler, onları gerçek hayatlarımızda ne kadar sevdiğimizin bir uzantısı olabilir. Gerçek hayatımızda hangisini daha fazla severseniz sanal alemde görme olasılığınız o kadar fazla. Kedilerle birlikte evlerin mahremiyetini gördüğümüz için belki de kedileri izlemek insanların dikkatini çekiyor. Kedi sesi insanların dikkatini çeker ve genellikle kedilerin garip sesler çıkardığı videolar viral olur.

KÖPEK DOSTLARIMIZ VE İNTERNET

Bazı kaynaklarda yukarıda söylenenlerin aksine, köpeklerin internette kedilerden daha çok arandığını ve beğeni aldığını söylüyor. İnternette sanki evcil hayvanlar birbirleriyle yarış halinde. İnsanlar, kedileri ve köpekleri sevenler olarak ikiye ayrılıyorlar. Çünkü evcil hayvanlarının kendi karakterlerini yansıttığını savunuyorlar. Köpekler genellikle sahibine yakın ve söz dinleyen tüylü dostlarımızdan. İnsanlar tarafından köpekler kedilere oranla daha fazla masum ve saf olarak gözüküyor. Köpeklerin internette izlenme nedeninin bu olduğu düşünülüyor. Ayrıca köpek sesi internette en çok aranan içerikler arasında.

evcil-hayvanlar
Evcil hayvanlar


Yapılan araştırmalar sonucunda, köpeği olan birinin telefonundaki fotoğraflardan en az 20 tanesi köpeğine aittir. Evcil hayvanlar ‘ı internet üzerinden izlemek beynimiz için bir rahatlatma tekniği gibi. Bu yüzden fazlaca tıklanma alıyorlar. Duruma bakılırsa internette kediler köpeklerden bir adım önde gibi.

Hepimiz kedileri ve köpekleri çok seviyoruz!

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir: Kendinizi kedinize nasıl sevdirirsiniz? Hindistan’ın simgesi Machali Bengal Kaplanı

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!