Faydalı Bilgiler

Fransızca Öğrenmenin Yolları

Fransızca öğrenmek ne kadar zormuş gibi gözükse de aslında oldukça kolaydır. Fransızca, Türkçe’ye en yakın dillerden biridir. Bu yazımızda size Fransızca’yı nasıl daha kolay öğrenebileceğinizi anlatacağız.

Fransızca çok katı kurallar barındıran bir dildir. Yeryüzünde bir dil düşününki kızlar ve erkekler aynı dili farklı şekillerde konuşuyor olsun. Aslında oldukça feminist duyguları kabartan bir dildir. Çünkü 100 kişilik bir grupta 99 kişi kız ve 1 kişi erkek olsun, o gruba erkek olarak hitap ediliyor. (Le)

Fransızca Öğrenmenizi Kolaylaştıracak 4 Adım

fransızca
FransaMakaron, kruvasan, şampanya’nın memleketi. Amelie, La vie en rose(Pembe Hayat) gibi bir çok değer kazandırdı. Bize bunları katan Fransa’ya hayranlık duymamak ne mümkün! Şampanya’nın adı bile Fransa’nın Kuzeydoğusundaki Champagne-Ardenne bölgesinden geliyor. Hatta bazı gurmeler tarafından burada içilmeyen şampanyanın gerçekçiliğinin olmadığı iddia ediliyor.

Bu farklılıklarla dolu ülkenin dilinde de farklılıklar mevcut. Örnek vermek gerekirse “bonjour”(merhaba) sadece gündüzleri bonjour olarak kullanılır. Akşam olduğunda merhaba demek için bonne journée kullanmak zorundasınız.

Bu sadece başlangıç Fransızcada nesnelere bile kadın/erkek olarak hitap ettiğinizi biliyor muydunuz? Starbucks’da kahve aldığınızda söylediğiniz orta boy anlamına gelen Grande boy bile fransızcadır ve kadındır! Fransızcada kadın nesnelere fazladan e harfi gelir ve kadınlar konuşurken fazladan e harfi kullanır. Örneğin; enchanté(memnun oldum) kadınlar kullanırken enchantée olarak evriliyor. Ne ilginç değil mi?

fransızca
FransızcaFransızlar bu konuda oldukça takık. Öyle ki onlarla İngilizce konuşmak bile oldukça zor çünkü bunu reddediyorlar. Fransızlar bu konuda oldukça disiplinlidir. Bir ortama girdiğinizde eğer tanımadığınız insanlar varsa onlara soru sorarken bile kalıp değiştirmek zorundasınız.

Arkadaşınıza nasılsın? derken; Comment ça va?
Tanımadığınız birine nasılsın derken; Comment-allez-vous diye sormak zorundasınız. Fransızlar kaba insanlardan pek hoşlanmaz o yüzden tek soruda farklı farklı tanımlar görürseniz şaşırmayın.

Diğer yandan Türkçenin en çok benzediği dildir Fransızca. Telaffuz olarak değil, kelime olarak baktığınızda Fransızca öğrenmeniz o kadar kolay ki. En basitinden billet(bilet), cravate(kravat) gibi okuduğunuzda bile Türkçesini çağrıştıran kelimelere sahip. Ayrıca dile İngilizceden geçen çok fazla kelime var. Eğer İngilizce biliyorsanız Fransızca öğrenmekte çok az zorluk çekersiniz.

Sizlere Fransızca öğrenmenin taktiklerini vermeye çalıştık. Siz yeter ki isteyin başarırsınız!

Şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: Dünyanın en genç Nobel ödülü sahibi

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!