Sağlık ve Beslenme

GDO Nedir? GDO’lu Gıda Tüketmenin Sağlığımıza Zararı Nedir?

GDO(Genetiği değiştirilmiş organizma) besinleri gün içerisinde sık sık tüketiyoruz. Peki Gdo nedir ve Gdo nelerde var ? gdo zararları nelerdir? Tarımın küresel durumu hakkında bilgileri sizler için derledik.

GDO’lu ürünler market alışverişi yaparken her zaman aklımızı kurcalar.” Gdo’lu ürün mü alıyorum acaba?” soruları akıllara gelir. 1998 yılında ABD’de GDO’lu üretim %80’e kadar çıkmıştır. Haliyle akıllara peki hiç “Türkiye’de GDO’lu ürün yok mu?” sorusu gelir. Hatta bir kavun yerken bazen salatalık tadı alırız. Bazı ürünlerin raf ömrü böyle uzatılır. Bazı ülkeler GDO’lu yapılan grevlerin sonucunda GDO’lu ürün üretimini bırakmıştır.  Yunanistan, Avusturya, Macaristan, Polonya, Fransa, Almanya gibi ülkeler kimyasal maddeli bu gıdaları oluşturmayı bırakmıştır. İspanya’da halk yürüyüşleri olmuş ve bunun sonucunda GDO’lu besinlerin üretiminde %35’lik bir azalma görülmüştür.

gdo nedir
Gdo nedir


GDO NEDİR?

Gdo, bir canlının laboratuvar ortamında geninin değiştirilmesiyle elde edilir. GDO ile gıdalara haşeratların zarar vermesi engellenir. Genetiği değiştirilmiş meyvelerin veya sebzelerin kokusu, şekli, rengi ve boyutu değişir.

Türkiye’de GDO’lu besinlerin satışı yasaktır. GDO’lu besinler ülkemize yurtdışından gelir. GDO’lu ürünler, ülkemize ABD’den gelir. ABD’de GDO’lu ürünlerin üretimi %50’dir.

GDO ‘LU ÜRÜNLER NELERDİR

Dünya genelinde çoğunlukla buğday, mısır, çilek, kiraz, domates, yer fıstığı, pirinç, patates, havuç gibi gıdalarda GDO bulunmaktadır.  Öyle ki GDO’lu ürünler sadece meyve ve sebzeler değil, ineklerimize verdiğimiz yemlerde ve balıklara verdiğimiz yemlerde bile bulunmaktadır. Yediğimiz balığın da kimyası değişmiş olabilir. Satılan şekerlerin ve çikolataların çoğunda GDO’lu şeker pancarı kullanılmaktadır.

gdo nedir
gdo nedir


GDO ‘NUN ZARARLARI

Yapılan araştırmaların sonunca gdo’lu ürünlerde böcekler için kullanılan maddelerin insan üzerinde olumsuz etki bıraktığı saptanmıştır. Hatta bir hamile bir kadının fetüsünde oluşan değişimin kaynağının gdo’lu ürünlerden geldiği görülmüştür. Alerjik hastalıkları bulunan kişileri olumsuz etkiler ve hastalıklara yol açabilir. İnsanın hormonal sistemini bozabilir ve hastalıklara yol açabilir. Hastalık sırasında antibiyotik kullanımında antibiyotiğin etkisini azalttığı gözlemlenmiştir.

Ayrıca ekosistemi bozduğu da kanıtlanmıştır. Otçul hayvanlar yeşillikle beslendiği için hayvanların genetiği de bozuluyor. Yediğimiz kırmızı etlerin genetiği otomatikman değişiyor ve bazı hayvanlar hastalanıp, ölebiliyor. Tarlalarda yetişen bitkilerin zehrinin toprağa geçmesi sonucu akarsular bile etkilenebiliyor. Dolayısıyla yapılan araştırmalara göre GDO’nun zararı oldukça büyüktür ve ortaya konulmuştur.


Gdo nedir yazımızı umarım beğenmişsinizdir.

Şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: Trump’ın seçim hilesi , Diyet Kurabiye Tarifi

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!