Kültür / Sanat

Gerçekçi Bir Yazar: John Steinbeck

John Steinbeck işçinin hakkını savunan, çoğu zaman işçilik yapmış ve hayatı derinlerine kadar tanımış ve bir çok ödül kazanmış Amerikalı yazar.

John Steinbeck
İşçi ve yazar

John Steinbeck, Gazap Üzümleri, İnci, Fareler ve İnsanlar gibi ödüllü kitapların yazarı Amerikalı değerli bir sanatçıydı. Gazap Üzümlerinde anlattığı Büyük Buhranı yaşamış biri olarak çok iyi bir biçimde kelimere döktü ve o yıl Pulitzer ödülünü aldı. Gazap Üzümleri, bir ailenin büyük buhran döneminde evsiz kalışını ve kaliforniya’ya göç edişini anlatıyor. Sayfaların çoğundaki bilgiler John Steinbeck’in birebir gördüğü insanları ve duyduğu kelimeleri içeriyor. Büyük bir hayat dersi çıkarılabilecek olan bu kitapta aslında bir çok propaganda örneği mevcut. Steinbeck’in en önemli özelliğinden biri de bu. Kitaplarının sonunda hep bir hayat dersi çıkartıyorsunuz. Kitaplarında anlattığı şeylerin çoğunu kendi yaşamıştır. İşçilik yapmış, okulunu yarıda bırakmış hınzır bir yazardır kendisi. Küçük yaştan itibaren yazarlığının farkındadır. Büyük buhran döneminde yazdığı kitapların desteğini babasından almış ve tanıştığı insanlarla kitaplarının çerçevesini oluşturmuştur. Ancak eşinin dediğine göre bir o kadar gıcık biridir.

Bir Savaş Vardı kitabında(bu kitap Steinbeck’in savaş sırasında yazdığı haberler ve hikayelerden derleme gerçek kişilerden oluşur ancak isimler değişmiştir.) ise sırf 2. dünya savaşını yakından görebilmek ve aktarabilmek için orduya gazeteci olarak katılmıştır. Savaşı yakından seyretmenin avantajları kadar dezavantajları olduğunu belirten yazar; “O dönem savaşı izlemek için orduya gazeteci olarak katıldım ancak doğru mu yaptım bilmiyorum çünkü uzakta durup gazete okuduğunda Türkiye’den bile haber alabiliyorsun” demiştir. Makale yazabilmek, bilgiye daha yakın olmak adına savaşa katılan kaç yazar vardır? Bilemem.

Kişiliği

Her zaman öfkeli bir kişilik olan Steinbeck bunu tavırları ile bir çok kez belirtmiştir. Steinbeck 1952’de Amerika’nın Sesi adlı bir radyo programına katılmıştı. Radyo programına katılmayı sevmese de öfkesini dile getirmesi gerekiyordu ve göçmenlerin yaşadığı haksızlıklara karşı öfkesini püskürttü.Steinbeck’in aykırı tavrı siyasette de kendini göstermiştir. Arthur Miller, yazar hakkında şunları yazdı ‘’Ülkenin siyasi yaşamına bu kadar derinden nüfuz eden Mark Twain hariç, başka bir Amerikalı yazar düşünemiyorum.”  Steinbeck’in etkisi sadece yazarlara değil, toplumun tüm kesimine etki ediyordu.

Şu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir: Şevket Çoruh’un Gözbebeği: Baba Sahne , The Beatles: Efsanevi Müzik Grubu

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!