Gündem

Güne Damga Vuran Haber Başlıkları: 18.11.2020

Güne damga vuran haber başlıklarını sizler için derledik. Sizler okurken sıkılmayın diye eğlenceli hale getirdik.

güne


Koronavirüs Önlemleri Açıklandı

güne

Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısına alınan kararlar İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle 81 ile gönderildi.

Kovid-19 kapsamında alınan kararlar, 20 Kasım Cuma günü saat 20.00’dan itibaren yürürlüğe girecek. Yayımlanan genelgeye göre alınan kararlar; 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız, 10.00 ile 13.00 arasında sokağa çıkabilecek. Aynı durum 20 yaş altına da uygulanacak. 20 yaşın altında olan vatandaşlarımız ise 13.00 ile 16.00 arasında sokağa çıkabilecek. Alışveriş merkezi, market, berber ve güzellik salonları saat 10.00 ile 22.00 arasında faaliyet gösterebilecek.
Restoranlar ve lokantaların da  akıbeti belli oldu. Saat 20.00’dan sonra sadece paket servisi verebilecekler.

HAFTA SONU SEOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI BAŞLIYOR

Alınan kararlardan en çok bekleneni ise  hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kararı. Genelgeye göre, 21 Kasım Cumartesi saat 20.00’dan sonra sokağa çıkmak yasak.  Bu yasak 22 Kasım Pazar günü saat 10.00’a kadar devam edecek. Hafta sonu için uygulanan bir diğer yasak ise 22 Kasım Pazar saat 20.00’dan 23 Kasım Pazartesi sabah 05.00’a kadar sokağa çıkmak yasak olacak. Bu kısıtlamalardan üretim, imalat  ve tedarik zinciri çalışanları, seyircisiz oynanacak spor müsabakalarındaki görevliler ve ÖSYM tarafından yapılacak sınavda görevli vatandaşlarımız ve sınava girecek vatandaşlarımız, sınava gireceklerini belgeledikleri taktirde kısıtlamadan muaf tutulabilecek.
 Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay ve AFAD ’da görev alanlar da kısıtlamalardan muaf olabilecek. Türk Kızılay’ına kan bağışında bulunmak isteyenlerin ve hastane randevusu bulunanların belgeleri olduğu taktirde yasaktan muaf olabilecekleri duyuruldu.
Evcil hayvanı olan vatandaşlarımız, hayvanlarının ihtiyacını gidermek için sokağa çıkabilecek ancak evlerinin önünde olmak kaydıyla muaf tutulabileceği aktarıldı.
20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar MEB’e bağlı tüm kurumlarda uzaktan eğitim yapılacak.

EĞLENCE YERLERİ KAPANDI

Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller, çay bahçeleri ve halı sahalar ikinci bir duyuruya kadar kapalı kalacak. Sinema salonları ise yıl sonuna kadar kapalı tutulacak.

HAFTA SONU SEYAHAT KISITLAMASI

Genelgede, şehirlerarası otobüsle yolculuk yapacaklarını belgeleyenler ve otobüs çalışanları muaf tutulacak. Şehirlerarası yolculuklarda dinleme tesisleri kullanılabilecek. (Yalnızca ulaşım ve lojistik amaçlı yolculuk yapanlar)
Vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi veya şehir dışı seyahatleri kısıtlanacak. Özel aracıyla seyahat etmek isteyen vatandaşların özel izin çıkarması gerekecek.  

Fransa’nın Ardından Almanya’da Türk Ülkücü Eylemlerini Yasaklıyor

güne


Güne damga vuran bir diğer haber ise Almanya’da Federal Meclis’teki beş parti, ülkücülerin dernek ve faaliyetlerinin yasaklanması talebiyle ortak bir teklif hazırladı. Teklifin bugün kabul edilmesi bekleniyor.


Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli’nin Arasındaki Kavga Bugünde Devam Etti

güne

Yeni bir güne başladık ancak siyasiler dünde kalmaya devam etti. Kemal Kılıçdaroğlu: “Ben Erdoğan’ı eleştiriyorum, Bahçeli cevap veriyor. Bahçeli’yi eleştiriyorum yer altı dünyasının bir lideri cevap veriyor. Türkiye’nin geldiği hale bakın” dedi. Alaattin Çakıcı önceki gün sosyal medya üzerinden Kılıçdaroğlu’nu eleştiren bir yazı yayımlamıştı.

Devlet Bahçeli ise Alaattin Çakıcı hakkında sosyal medya üzerinden açıklama yaptı; ” Bu durum kapsamında CHP Genel Başkanı’nın hakaret ve hıyanetlerine sosyal medyadan yayımladığı bir açıklamayla tepki gösteren değerli Ülküdaşım Alaattin Çakıcı’ya mafya bozuntusu demek, yeraltı dünyasının karanlık yüzü suçlaması getirmek, müfterilik, seviyesizlik, rezilliktir” ifadelerini kullandı.

Taksilere Yönelik Sivil Zabıta Denetimi Başladı

güne

Güne damga vuran bir diğer haber ise, İstanbul’da yolcu seçen ya da kısa mesafe yolcu almayan taksilere yönelik sivil zabıta denetiminin başlaması. Yenikapı, Vezneciler, Otogar, Eminönü, Sirkeci, Taksim ve Beyazıt’da 10 taksiye 392 TL ceza kesildi. Şoförlerin araç kullanım belgeleri 20 gün askıya alındı.

İstanbul’un Koronavirüs Haritası

E-5, E-80 gibi ana ulaşım akslarında ve metro hatlarının geçtiği mahallelerde risk daha yüksek. Riskin en yüksek olduğu ilçe ise Başakşehir.
Ziya Gökalp; Mekânsal yayılma riskine bağlı kırılganlığın en yüksek olduğu mahalle ise Zeytinburnu-Beştelsiz.

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!