Gündem

İktidarı Belirleyecek Olan Z Kuşağı Ne İstiyor?

Z Kuşağı internet halleri

Kendinden önceki kuşaklarlar ile arasında pek fazla benzerliği bulunmayan Z Kuşağı, her geçen gün kendinden daha fazla bahsettiriyor ve siyasetin gündemine geliyor.

Kısaca 1995 sonrası doğumlular olarak nitelendirilen bu genç kuşağın temsilcileri, ülke yönetiminde günden güne daha fazla söz sahibi oluyor. Öyle ki 2023 yılına geldiğimizde yaklaşık 7 milyon genç ilk defa oy kullanacak. Buna ek olarak sanılanın aksine araştırmalar gösteriyor ki, genç kuşakların yüzde 83’ü siyaseti aktif olarak takip ediyor. Ben de bu kuşağın bir temsilcisi olarak, yazımın devamında yer yer kendi yorumumdan gerekli yerlerde verilerden yararlanarak Türkiye’deki genç kuşağın daha geniş tanımını, siyasete bakışını ve politik beklentilerini ele alacağım.

İnternet Lüks Değil, Gündelik Bir İhtiyaç

Öncelikle bu genç kuşağın tanımından biraz bahsetmek istiyorum. İletişim çağında dünyaya geldikleri için internet ve teknoloji ile iç içe yaşıyorlar. Teknolojiyi çok iyi kullanıyor ve dünyada olan bitenden anında haberdar oluyorlar. Teknolojinin içinde doğdukları için teknolojiye ulaşmak onlar için bir lütuf değil bir ihtiyaç. Dolayısıyla teknolojiyi bir lüks olarak gören siyasetçilerden hoşlanmadıkları çok açık. Bugün her şeyin dijitale kaydığı bir çağda, gençler, tıpkı Batı’daki yaşıtlarının sahip olduğu gibi kendi ülkelerindeki internetin de ucuz, hızlı ve erişilebilir olmasını talep ediyor. Bu nedenle gençler sandığa gittikleri zaman kendilerini temsil edecek bir siyasetçide internet ile ilgili vaatlerin olup olmadığını değerlendirecektir.

Gençler İçin Özgürlük Maddiyatın da Üstünde

Z Kuşağı’nı diğer kuşaklardan ayıran en büyük özellik özgürlüklerini her şeyin üzerinde tutmalarıdır. Örneğin diğer kuşaklarda güvenlikleri söz konusu olduğunda özgürlüklerinden feragat edebilirlerdi ya da maddiyat söz konusu olduğunda özgürlük paranın gerisinde kalabilirdi. Ancak gençler, özgürlükleri söz konusu olduğunda bunları kolaylıkla reddedebiliyorlar. Üstelik yalnızca kendi özgürlüklerini değil, karşısındaki kişinin de düşüncesini özgürce ifade edebilmesini istiyorlar. Örneğin SODEV’in geçen yıl yaptığı bir gençlik araştırması, gençlerin, para ile özgürlük arasında kaldıklarında, nasıl özgürlüğü seçtiklerini net bir şekilde gösteriyor.

”10 bin dolara Suudi Arabistan mı, 5 bin dolara İsviçre mi?

Araştırmada gençlere, “Hayatınızın kalan kısmının tamamını Suudi Arabistan’da aylık 10 bin dolar kazanarak veya İsviçre’de aylık 5 bin dolar kazanarak geçirme imkanınız olsa hangisini tercih edersiniz?” sorusuna ise Türkiye genelinde gençlerin yüzde 72,2’si İsviçre yanıtını veriyor. İdeolojik görüşü ne olursa olsun gençler, özgürlüklerinden taviz vermek istemiyor. Bu nedenle Türkiye’deki siyaset liderleri genç seçmenleri iyi tanımalı ve gençlere hangi vaatlerde bulunduklarına dikkat etmeliler. Zira yerel seçimlerde de görüldüğü üzere, bu gençler kendinden önceki kuşakların aksine makarna ya da kömür ile kolaylıkla kandırılmıyor, herkes için özgürlük ve adalet istiyor.

Z kuşağı ile ilgili yazımızı beğendiyseniz, İnternet Halleri olarak bu haberlerimize de göz atmanızı tavsiye ederiz 😊

Yazar hakkında

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!