Kültür / Sanat

İlk Uzun Metrajlı Film Çeken Arap Kadın: Moufida Tlatli Hayatını Kaybetti

moufida tlatli vefat etti

Uzun metrajlı film yöneten ilk Arap kadın olarak başarılara imza atmış, Tunuslu yönetmen Moufida Tlatli, 73 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Tlatli, Tunuslu aktör Hend Sabri’nin oynadığı  1994 yapımı “The Silences of the Palace” adlı yönetmen filmi ile tanınıyordu . Film, Arap kadınları tarafından nesilden nesle deneyimlenen sömürü ve travma temalarını araştırıyor. Yönetmen, film için Londra film festivalinde yılın en “orijinal ve yaratıcı” filmi için Sutherland ödülü, Cannes film festivalinde Altın Kamera ödülü ve Toronto International’da Uluslararası Eleştirmenler Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası ödül kazandı. 1994 Film Festivali. Film aynı zamanda eleştirmen ve yönetmen Mark Cousins ​​tarafından Afrika’nın en iyi 10 filminden biri seçildi.

moufida tlatli

Moufida Tlatli, 1947’de Sidi Bou Said’de doğdu ve 1972’de editör olarak çalışmak üzere Tunus’a dönmeden önce Paris’te film kurgu eğitimi aldı. Yönetmen aynı zamanda Cannes film festivali, Milano’daki Afrika film festivali, Mısır’ın Akdeniz ülkeleri için İskenderiye film festivalini de içeren Chicago film festivali gibi çeşitli uluslararası film festivallerinin jüri panellerinin değerli bir üyesiydi.

HEND SABRİ İNSTAGRAMDAN DUYURDU!

moufida-tlatli-kimdir
moufida tlatli

Hend Sabri, bir sosyal medya paylaşımında yürekten taziyelerini paylaştı. Tlatli için “Beni keşfeden ve benim gibi başkalarının olmadığını gören kadın” dedi. Bugün, çevirmeye hazır olmadığım bir sayfayı çevirerek vefat etti. ‘Mofa …’ Kadın, anne, yankılanan ses, sinemada başyapıtlar çıkaran cesur yürek…” Sabri, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Arap sineması bugün büyüklerinden birini kaybetti. Gururla ait olduğum küçük, büyük tüm aile fertlerine başsağlığı diliyorum. Her şey için teşekkürler Mofa. Teşekkürler öğretmenim. Barış, iyi ruhunla birlikte olsun. Moufida Tlatli” dedi.

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir:

Malala Yousafzai: En Genç Nobel Ödülü Sahibi

Machali : Hindistan’ın Simgesi Bengal Kaplanı

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!