Gündem

İş Bulamayan Mezunlar KYK Borçlarını Ödeyemiyor

Türkiye’de üniversite çağındaki gençlerin en önemli gündem konuları arasında işsizlik ve biriken kredi borçları geliyor. Özellikle üniversite eğitimi sırasında alınan KYK kredisi, mezun olan ve iş bulamayan gençlerin kabusu oluyor. Koronavirüs pandemisinin de etkisiyle iş bulma umutları iyiden iyiye tükenen üniversite öğrencileri, borçların silinmesini talep ediyor.

Üniversite öğrenimi sırasında Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’dan kredi alan öğrenciler, mezun olduktan iki yıl sonra bu borcu ödemek zorunda kalıyor. Ancak 5 milyondan fazla üniversite mezunu genç aldıklarını kredileri ödeyemiyor. Hatta bu öğrencilerden yaklaşık 300 bini devlet tarafından icraya verildi.

”İlerleyen zamanlarda ödemek zorundayız”

Bu sene üniversiteden mezun olacak olan Ayçin Yıldız da daha şimdiden borcunu ödeyememe korkusunu yaşıyor. Yıldız, ”iş bulma fırsatlarının pandemi öncesi dönemde de düşük” olduğu söylüyor. O ve milyonlarca mezun olacak insan tek bir şeyi söylüyor. ”İş yoksa biz bu borcu nasıl ödeyeceğiz?

En İyi İstanbul Temizlik Şirketleri

Yazar hakkında

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!