Gündem

İsrail’de her 10 kişiden 1’i korona virüs aşısı oldu

israil corona aşısı

Bazı ülkeler hala aşı siparişi beklerken, İsrail’de şimdiye kadar 1 milyondan fazla insana aşı yapıldı. Bu rakamlar yaklaşık 9 milyon 300 bin nüfusa sahip İsrail’de nüfusun 10’da 1’inin şimdiden Covid-19’a karşı aşı olduğu anlamına geliyor. Netanyahu, salgını durdurmak için 5 milyon 500 bin kişiyi koronavirüse karşı aşılamayı hedeflediklerini söyledi.

19 Aralık günü İsrail’de ilk aşılama yapılmaya başlamıştı. Geçtiğimiz Cuma günü İsrail’de yaşlı insanlar başta olmak üzere bir milyondan fazla insan aşılanmış oldu.

 “Aşı konusunda tüm dünyayı geride bıraktık, muazzam bir hızla ilerliyoruz.”

israil corona aşı
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu canlı yayında aşı olmuştu

Jerusalem Post gazetesine göre İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Cuma günü İsrail’in kuzeyinde yer alan ve nüfusunun çoğunluğu Araplardan oluşan Umm el-Fahm’da aşı olacak olan bir milyonuncu kişiyi bekledi.

Ayrıca Netanyahu, “Aşı konusunda tüm dünyayı geride bıraktık, muazzam bir hızla ilerliyoruz.” dedi.

“İsrail’deki Arap halkının da hızla aşı yapması benim için önemli,”

Netanyahu, “İsrail’deki Arap halkının da hızla aşı yapması benim için önemli,” diye ekleyerek ülke vatandaşları arasında etnik köken ayrımı yapmadığını vurguladı. 

İsrail, bir milyon rakamına Uğur Şahin ve Özlem Türeci sayesinde ulaştı

Türkiye kökenli olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin çiftinin çıkardığı Biontech ve Pfizer adındaki korona virüs aşısından İsrail de sipariş etmişti. Hatta İsrail’in 1 milyon rakamına, son 153.000 kişiyi de Biontech ve Pfizer firmasının ürettiği aşılar ile aşıyalarak ulaştılar.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin çiftinin çıkardığı koronavirüs aşısının, kovide karşı yüzde doksanın üzerinde koruma sağladığını düşünülüyor.

Etiketler

Yazar hakkında

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!