Sağlık ve Beslenme

İyi Bir Uyku Sağlıklı Bir Yaşamın Temelidir!

İyi bir uyku, kaliteli bir yaşamın sırrıdır. Eğer uykunuzu iyi alırsanız gününüz güzel geçer ve ağrılarınızın çoğundan kurtulmuş olarak uyanırsınız.

iyi bir uyku
Uyku düzeniKaliteli bir uykunun pek çok yolu vardır. Bu yolları uyguladığınız taktirde eminim çok rahat edeceksiniz.
Uyku meditasyonu yapmak için üşensek de aslında bizim için oldukça yararlıdır. Uyku meditasyonu gibi pek çok rahatlatıcı yöntemler var. Örneğin; Yoga yapmak, Egzersiz yapmak(Nefes, zihin, koşu) gibi egzersizler sizin iyi bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Eğer kaliteli bir uyku çekmek istiyorsanız saat 22.00-23.00 arasında uyumuş olmanız gerekiyor.

Uykunuzdan en az 1 saat önce yemek yemeyi kesmiş, gün içinde stres yapmamış olmanız uykunuzun ve yaşamınızın kalitesini arttırdığına inanamayacaksınız.

Kitap okumak, film izlemek gibi şeyler uykunuzu getirmez, aksine kaçırır. Çünkü izlediğiniz film veya okuduğunuz kitap sizde merak uyandıracak ve uykunuzu kaçıracaktır.

İyi bir uyku için bir diğer önemli husus ise uyku düzeni, bir gün 2’de yatıp ertesi gün 23.00’da yatmayı beklemeyin. Vücudumuz kendi kendine çalışan çarklı bir sistem gibidir nasıl alıştırırsanız öyle devam eder. Hastalıkta bu çarklı sistemin dişlerinin bozulmasından dolayı oluşur.

Eğer siz uykunuzun düzenini ayarlamazsanız çarklı sistem sizi hep o saatte “Haydi uyu!” moduna geçirecektir.

Uyku Takibi

Uyku takibi yapmak yararınıza olacaktır. Uykunuzu düzenleyin ve bir program ayarlayın. Uykunuzu takip ettiğiniz süre zarfındaki değişimlerin sizden kaynaklı mı yoksa vücudunuz kendisi mi sistemi bozuyor gözlerinizle görün. Sonucu görünce vücudun dengesine hayran kalacaksınız!

İyi bir uyku istiyorsanız ve uyku düzeninizin bozuk olmasından şüphe ediyorsanız, uyumadan önce yaptığınız şeyleri tekrarlamayı bırakın ve farklı yollar deneyin.

Her ne kadar bizim size yaptığımız öneriler işe yarayacak olsa bile sizin kendinizi tanımanız ve ona göre yöntemler bulmanız önemlidir.

Eğer uykunuz bölünüyorsa, saatine bakın. Muhtemelen sabah 5’ten sonra uyanıyorsunuz.

Sabah 5’te vücudumuz stres hormonu üretmeye başlar. Bu sayede uykunuzdan uyanırsınız. Genellikle işe gideceğiniz vakite yakın uyanmanızın nedeni stres hormonundan gelir. Eğer stres hormonu salgılamazsanız, uyanamazsınız.

Uyurken aniden uyanıyorsanız muhtemelen stresli bir yaşantınız var. Stres hormonunu diğer insanlardan daha fazla salgılıyorsunuz demektir.

Sağlıkla kalın, erken uyuyun ve mutlaka maske takın! 🙂


Şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir:
Beynimize nasıl daha iyi bakarız? Yulaf Lapası Tarifi

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!