Kültür / Sanat

Jack London: Bir Yazar ve Altın Avcısı

Jack London kitapları ile büyüleyen nadir insanlardan. Her ne kadar kaliteli bir yazar olsa da aslında yazarlığı para için yapanlar arasındadır. Bunu yapıp başarılı olan ender kişilerden sayılabilir. Jack London’ın hayatı ve para aşkı ona bir sürü öykü çıkarmıştır.

Jack London’ın hayatına damga vuran kişi annesi Flora Wellman’dır. San Francisco Chronicle gazetesinin 4 Haziran 1875 tarihli yayınında çıkan bir habere göre Flora Wellman; London’ın babası Chaney’nin bebeğin aldırılmasını istediğini, fakat onun bu talebi reddettiğini iddia etti. Bunun üzerine Flora kendisini vurmaya kalktı ve ciddi yaralar almamış olsa bile akli dengesini kaybetti.

Doğumdan sonra bebeğin bakımı eski bir köle olan Virginia Prentiss’e verildi. Prentiss, Jack London’ın annesi oldu. Ne ilginç değil mi? Jack London gibi bir yazarın doğar doğmaz travmanın içine düşmesi aslında geleceğinin mahmurluğunun bir işareti gibi.

Jack London Hakkında Bilinmeyenler

Jack London
LondonJack London, yazılarıyla George Orwell, Ernest Hemingway, John Steinbeck, ve Upton Sinclair gibi edebi devleri etkiledi ve ilham verdi. Bununla beraber, London’ın kısa hayatı baştan sona yoksulluk ve mücadele ile geçmişti.

London, henüz on beş yaşındayken bir konserve fabrikasında günde 12-18 saat çalışıyordu. Bu yorucu, düşük maaşlı işinden bıktı ve üvey annesi Virginia Prentiss’ten 300 dolar borç aldı. Aldığı borç parayla Razzle Dazzle adını vermiş olduğu bir tekne satın aldı. San Francisco Körfezi’nde istiridye korsanlığı yaptı ve kaçak avcı oldu. Birkaç ay sonra teknesi onarılamayacak şekilde hasar görünce London, Kaliforniya’da Fish Patrol’de işe girmek zorunda kaldı.

jack-london
Jack London


Bana kalırsa en büyük yazarlardan biridir London. Yaşadığı maceralı olayları aktarmasıyla okuyucuyu kendine çeker ve kitaplarında yaptığı felsefelerden her zaman bir hayat dersi çıkarabilirsiniz. Özellikle felsefe okumak istiyorsanız ama ağır kaçacağını düşünüyorsanız ilk başta Jack London kitapları okumanızı tavsiye edebilirim. Bu ilginç adamın yaptığı felsefeler çoğu felsefeciye taş çıkaracak nitelikte.

Jack London ‘ın en ilginç yönlerinden biri de, her gün 1000 kelime yazmış olmasıydı. Klondike’nin altın tarlalarında çalışırken yetersiz beslenen London, Dişlerinden birkaçını iskorbüt hastalığı yüzünden kaybetmişti. Sağlığı onu işini bırakıp eve dönmeye zorladı. 1898’de Kaliforniya’ya döndüğünde üvey babası John London’ın öldüğü haberiyle yıkıldı. Annesini maddi anlamda desteklemek için kendisini yazar olmaya adadı. O andan itibaren hergün 1000 kelime yazmayı kendi disiplini haline getirdi. Yani London bu işi sadece para için değil ailesine destek olmak için yaptı.

Jack London kitapları okumak için birebirdir. Bu ilginç adamı okumaya vahşetin çağrısı ile başlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Kitap hem kısa, hem de bir hayat dersi.

Şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: John Steinbeck: Gerçekçi Bir Yazar , Sabahattin Ali Hakkında Bilinmeyenler

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!