Faydalı Bilgiler

Kedi Sevdamız Bir Başka! Kedinizin Sizi Sevmesini Sağlayacak Yollar

Kedi her zaman sesiyle bizleri rahatlatır. Hepimiz kedileri çok seviyoruz! Onlarda çok belli etmese de bizi çok seviyor. Peki kendimizi kedilere daha fazla nasıl sevdirebiliriz?

kedi-cinsleri
Puuur-fect!


Kediler, köpeklere oranla daha vurdumduymaz canlılar olarak görülür. Köpeklerin daha sadık olduğu, kedilerin ise nankör olduğu savunulur ancak bunun nedeni kedilerin avcı olmasından kaynaklanır. Kedi bir oyuncak gördüğünde gözleri büyür, odaklanır ve ileri atılır. Bu durum kedilerin içgüdüsünden kaynaklar. Kedilerin avcı olması ve yiyeceğini kendisinin bulabilme olasılığı kedileri insanlara sadık olmaktan uzaklaştırır.

Ancak bu durumu onlarla bir bağ kurarak kurtarabilirsiniz. Kediler, insanları büyük kedi olarak görür ve eğer küçük yaştan itibaren bakıyorsanız sizi annesi yerine koyar. Genellikle siz kedileri değil onlar sizi sahiplenir.

Nasıl Evcilleştiler?


9.500 yıl önce Orta Doğu’da tarımın başladığı döneme dayanır. İlk evcilleşen kedinin mısırda ortaya çıktığı düşünülürken en eski kedi kemiği yapılan çalışmalarda Güney Kıbrıs’ta ortaya çıkmıştır. Kedilerin, tahılları korumak adına Mısırlılar tarafından evcilleştirildiği düşünülüyor. Çin’de daha erken kedi sahibi olunduğu düşünülse de, kedilerin Çin’de evcilleştiğine dair bir kanıt yoktur.

Bugün genetik anlamda geçmişi eski çağlara dayanan evcil kedi cinsi 2 taneyle sınırlıdır. Bunlar Mısır Mau’su ve Habeş cinsi kedilerdir.

-İlk evcilleştirilen vahşi kediler eski Mısırlıların ehlileştirmiş oldukları Afrika kedisi Felis lybica’dır

Kedileri Nasıl Beslemeliyiz?

Kediler etçil hayvanlardır, kedileri beslerken tuzun ve yağın onlar için ne kadar zararlı olduğunu unutmamalıyız. Yani kediler hep diyette! Ciğer, tavuk, et, balık gibi yiyecekleri kedinize vermemelisiniz, illa verecekseniz haşlayıp fazla suyunu ve yağını almalısınız.

Kedilerde Obez Oluyor!


Obez olmaları kedilerin tatlığını öne çıkarsada onların sağlığına çok zararlı, özellikle hareketliliğin azaldığı 5-10 yaş arasında hele bir de depresyona girdiyse obez kediler insan gibi hasta olabiliyor, Şeker hastası, astım, karaciğer yetmezliği, kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı gibi hastalıklar geçiriyor.

Kediniz Obeziteyi Nasıl Yenecek?

Bol bol diyet ve yürüyüş yapacak. Obez kediler çok fazla hareket etmek istemez, ödül mamaları ve en sevdiği oyuncakla onu kandırabilirsiniz. Bunlar haricinde onları kandırabilecek pek fazla şey yok çünkü onlar oldukça zeki!

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir: Uzun yolda işinize yarayacak tavsiyeler , John Steinbeck: Gerçekçi bir yazar

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!