Gündem

Koronavirüs Önlemleri Geldi! Bugünün Özeti: 17.11.2020

Koronavirüs önlemleri geri geldi. Alınan kararlar ve güne damga vuran haber başlıklarının özetleri sizlerle!

koronavirüs
Cumhurbaşkanı Erdoğan Koronavirüs Önlemlerini Açıkladı

koronavirüs
Cumhurbaşkanı Erdoğan


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs önlemlerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni tedbirleri hayata geçirmeye karar verdik. Buna göre hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10-20 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.” ifadelerini kullandı.

  • Erdoğan: 65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.
  • Erdoğan: Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak
  • Okullar, yıl sonuna kadar uzaktan eğitime devam edecek.
  • Yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ertelendi.
  • İBB’ye ait kültür merkezlerinin kapalı kalmasına ve tüm müzelerin yanı sıra SPOR AŞ’nin işlettiği İBB spor tesislerin kapatılmasına karar verildi.
  • Kıraathaneler faaliyetlerine bir süre ara verecek.


Vaniköy Camii’nde Çıkan Yangının Sebebi Belli Oldu!

koronavirüs


15 Kasım 2020’de İstanbul’un Çengelköy semtinde çıkan yangın sonrası büyük hasar gören Vaniköy Camii’nin İstanbul İtfaiyesi’nin hazırladığı rapor ortaya çıktı. Yangının elektrik kablosundan çıktığı saptandı.

Çok Nadir Görülen Bir Virüsün Bolivya’da İnsandan İnsana Bulaşarak Öldürdüğü Tespit Edildi.


Koronavirüs ‘den sonra yeni bir virüs daha ortaya çıktı. İsmi Chapare olan virüsün Latin Amerika’nın And Dağları ülkesi Bolivya‘da sağlık çalışanları arasında yayılarak üç ölüme yol açtığı ortaya çıktı. BD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) bağlı araştırmacılar, Ebola gibi kanamalı ateşe neden olan bir virüs ailesine ait olan ve çok nadir görülen Chapare’nin Bolivya’nın başkenti La Paz’da insandan insana bulaştığını açıkladı.

Obama’dan Trump’a “Yenilgiyi kabul et, bu yaptığını sadece diktatörler yapar!” Çağrısı.

ABD başkanlık seçimlerinde “hile var” diyerek ortalığı ayağa kaldıran Trump’a Obama’dan tepki gecikmedi.  Obama “Dünyada ‘İktidarda kalmak için her şeyi yapabilirim. İnsanları öldürebilirim, hapse atabilirim. Hileli seçimler yapabilirim. Gazetecileri bastırabilirim’ diyen tek adamlar ve diktatörler var. Bizim böyle olmamamız lazım” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu-Devlet Bahçeli Tartışması

Koronavirüs ‘ün pik yaptığı bir dönemde siyasiler yine tartıştı. Devlet Bahçeli HDP, Saadet Partisi, CHP ve İyi Parti’nin Anayasa değişikliği için gizli bir görüşme yaptıklarını iddia etti. Bahçeli bunun vatana ihanet olduğunu öne sürünce işler kızıştı.
Kılıçdaroğlu’ndan yanıt gecikmedi. “Biz böyle bir görüşme gerçekleştirmedik, bize vatan haini diyenler dönüp kendine baksın.”dedi.


Maske takın, güvenle kalın!

Şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: Haftanın Özeti , Three Mile Island Nükleer Kazası

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!