Teknoloji / Bilim

Kuraklığın Çözümü: Bulut Tohumlama

Kuraklık ciddi bir küresel sorundur. Bulut tohumlama işlemi her ne kadar yapay yağmur sağlasa da zararları da epey büyük.

Amerikan merkezli Weather Modification Inc. şirketine göre, bulut tohumlama, bir bulutun yağış üretme yeteneğini geliştirebilen bir tür hava modifikasyonu.Bu işlem üç alanda kullanılıyor: yağışları arttırmak, sis dağıtmak ve son olarak da dolu yağışını durdurmak veya azaltmak.

Yağışın oluşabilmesi için evvela bulutun olması gerekir. Bulut yeteri kadar soğuduktan sonra havada doğal olarak bulunan ve yoğunlaşma çekirdeği adı verilen zerreciklerin üstünde su birikmeye başlar. Büyüyen damlalar yerçekimine karşı koyamayarak yere doğru düşmeye başlarlar.

bulut-nedir
Tohumlama


Yoğuşmanın başlaması için yeteri kadar soğumasına rağmen ortamda yoğunlaşma çekirdekleri yoksa yağış oluşmaz. Suni yağışta bulutlara buz parçacıkları vererek yağış oluşturulmaya çalışılır. Bulut tohumlamada; amonyum nitrat, kadmiyum iyodür, bakır sülfür, kurşun iyodür, CO2 buzu ve gümüş iyodür kullanılabilir.


Ancak bulut tohumlama işlemi her zaman olumlu sonuçlanacak diye bir şey yoktur. Bazen dolu yağabilir veya aksine daha çok kuraklık yaşanabilir. TLC’de ‘Ölümün Bin Türlü Hali’ isimli programda anlatılana göre, Rusya’da tohumlama işlemi sırasında birleşen maddeler ters tepkimeye girer ve taş haline dönüşür, böylelikle insanların çoğunun kafası yarılır ve hatta ölümlere yol açar. Bunun doğruluğu henüz gizemini koruyor.

bulut-tohumlama
bulut tohumlama

Ne Kadar Etkili ve Çevreye Zararı Nedir?

Çin Meteoroloji Derneği’nin kıdemli üyesi Johnny Chan , Pekin Oyunları’nın ardından BBC Radyosuna , 1950’lerden beri ABD ve Rusya’da test edilmesine rağmen, “bazen işe yarıyor, bazen yaramıyor” dedi.
İşlemin gerçekten yağmur yağdırıp yağdırmadığını test etmek için, iki özdeş buluta ihtiyacınız var – biri tohum bulutu oluşturuyor, diğeri ise onu tohumlanan bulutu kontrol etmek için. Bu nedenle, tohumlanan buluttan yağmur yağar ve diğerinden yağmazsa, tekniğin işe yaradığını varsayabilirsiniz. Ancak bu durum imkansız olduğu için etkinliğini kanıtlayacak bilimsel bir yöntem yoktur.

Yapılan araştırmalar bulut tohumlamasının yağış üzerindeki etkilerinin yüzde 10 civarında olduğunu gösteriyor.

Johnny Chan, çok küçük miktarlarda gümüş iyodürün kullanıldığını söyleyerek insan yaşamı, içme suyu veya çevre üzerinde hiçbir etkisi olmadığını ekliyor ve tohumlama operasyonunu tanımlarken “bir gölde küçük bir boya damlası” ifadelerini kullanıyor.

Şunu yazımız da ilginizi çekebilir: Dünyamızı neden korumalıyız?

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!