Teknoloji / Bilim

Last Of Us Part II, Witcher Part III’ü Geçti!

last-of-us

Naughty Dog ve CD Projekt’in arasındaki rekabet kızıştı! Witcher III tam Last Of Us I’i yenmişken, oyununun ikinci serisi CD Projekt’in liderliğini elinden aldı.

CD Projekt‘in The Witcher 3: Wild Hunt’ın 250’den fazla yılın ödülünü kazandığını ve The Last Of Us’un önceki rekorunu kırarak şimdiye kadarki en çok ödül alan oyun olduğunu açıklamasının üzerinden beş yıl geçti. Çoğunuzun bir oyunun bu inanılmaz başarıyı yeneceğini düşündüğünü sanmıyorum, ancak Naughty Dog en üst sırayı geri istedi ve aldı!

Hem medya çıkış ödüllerini hem de okuyucu seçimi ödüllerini takip eden bir site olan Game Awards‘a göre The Last of Us: Part II , The Witcher: Wild Hunt’ı geride bıraktı. Farklı yerlerden toplamda 261 ödül alan Last Of Us 2, 260 ödül alarak 5 yıldır tahtta oturan rakibini indirdi.

Biliyorsunuz aslında ikisi aynı kulvarda yarışan oyunlar değil. Çünkü The Witcher 3 2015 çıkışlı bir oyun. Oyuna kendi yılında en çok yaklaşan Fallout 4 olurken , 2020 yılında çıkış yapmış The Last of Us Part II’ye en çok yaklaşan oyun ise  Hades oldu.

Last Of Us Part II, Witcher Part III Karşılaştırması

the-last-of-us-part-2

Oyunun 2. serisinin altı yıllık geliştirme süreci, The Last of Us Remastered‘ın piyasaya sürülmesinden hemen sonra 2014’te başladı.

 Neil Druckmann tekrar yaratıcı yönetmen olarak projede yer aldı, aynı zamanda Halley Gross ile birlikte hikâyeyi yazdı. Gustavo Santaolalla oyun müziğini bestelemek için geri döndü. Oyunun intikam ve öç alma temaları, Druckmann’ın İsrail’de büyürken edindiği deneyimlerinden ilham aldı. Ashley Johnson, Ellie rolünü yeniden canlandırırken Laura Bailey ise Abby rolünü üstlendi. Performansları, aynı anda gerçekleştirilen hareket ve ses kaydını kapsıyordu. Geliştiriciler, geliştirme sırasında PlayStation 4’un teknik gücünü zorladı. Geliştirmenin, stüdyo kültürü nedeniyle 12 saatlik iş günlerini içerdiği bildirildi.

Kısmen COVID-19 salgınından kaynaklanan lojistik problemlerin de dahil olduğu bazı gecikmelerden sonra, The Last of Us Part II 19 Haziran 2020 tarihinde PlayStation 4 için piyasaya sürüldü. Yayınlandıktan sonra performanslarına, karakterlerine, görsel sadakatine ve oyun mekaniğine yönelik övgülerle eleştirmenlerin beğenisini topladı.

the-last-of-us-part-2


CD Projekt RED, 7 Nisan 2015 tarihinde Hearts of Stone ve Blood and Wine isimli iki genişleme paketi çıkaracaklarını duyurdu. Hearts of Stone 13 Ekim 2015’te, Blood and Wine ise 31 Mayıs 2016’da yayınlandı.
İlk genişleme paketi Hearts of Stone’da Geralt’ın gizemli bir ölümsüz olan Olgierd ve Man of Glass ile karşılaşması konu alınıyor.

İkinci ek paket, Blood and Wine ise Geralt’ın Toussaint isimli, Güney Fransa’dan esinlenerek tasarlanmış bir bölgeye seyahatini konu alıyor. Savaşlardan uzakta bir bölgede yer alan Toussaint tüm yıkımdan kurtulmuş bir bölge olarak öne çıkıyor. Geralt, burada düklüğe zarar veren ve halkı katleden bir vampir çetesini durdurmaya çalışıyor. Blood and Wine’a IGN 9/10, GameSpot ise 8/10 puan verdi.


Siz hangi oyunu daha çok beğeniyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz! 🙂

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir: En çok satan 5 playstation oyunu, Naughty Dog hakkında bilmeniz gerekenler, The Sims: Simülasyon kategorisinde çığır açan oyun

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!