Kültür / Sanat

Malala Yousafzai: En Genç Nobel Ödülü Sahibi

Pakistan doğumlu Malala Yousafzai, en genç Nobel Ödülü sahibi olurken, Pakistan’da Kızlar ve öğrenme hakları adına alenen konuşunca Taliban tarafından kafasından vuruldu.

malala-yousafzai


“Hikayemi benzersiz olduğu için değil, birçok kızın hikayesi olduğu için anlatıyorum.”-Malala Yousafzai

Malala ‘nın babası bir öğretmendi. O dönem kızında özel bir yetenek keşfetti. Kızının iyi bir yere gelmesi için çabalıyordu. Ancak 2008 yılında Taliban tarafından kız çocuklarının okula gitmesini, ailelerin televizyon sahibi olması gibi şeyleri yasaklamıştı.

3 Ocak 2009’da Yousafzai’nin ilk yazısı BBC Urduca bloguna gönderildi. Notları elle yazıyor ve sonra onları tarayıp, e-posta ile gönderecek bir muhabire iletiyordu. 

Blog, Yousafzai’nin Birinci Swat Savaşı sırasındaki düşüncelerini kaydederken , askeri operasyonlar yapılırken , daha az kız okula gidiyordu. Sonunda Pakistan’da okullar kapandı. Aynı gün BBC blog yazısında şunları yazdı:

“Dün askeri helikopterler ve Taliban ile korkunç bir rüya gördüm. Swat’taki askeri operasyonun başlamasından bu yana böyle hayallerim var. Annem bana kahvaltı yaptı ve ben okula gittim. Okula gitmekten korkuyordum çünkü Taliban bütün kızların okula gitmesini yasaklayan bir ferman çıkardı. Pakistan Taliban’ın fermanı nedeniyle sayı azaldığı için 27 öğrenciden sadece 11’i derse katıldı. Üç arkadaşım bu fermanın ardından aileleriyle birlikte Peşaver, Lahor ve Ravalpindi’ye geçti.”
Malala gibi birçok kız, küçük yaştan beri bu gibi sorunlar yaşıyor.

Malala’nın Vuruluşu


Malala Yousafzai, 2012 yılında kızların öğrenme hakkı olduğuna dair bir konuşma yaptığı için Taliban’ın hedefi oldu.
O dönem Taliban hedefi olan kişileri önceki geceden megafonlarla duyuyordu. Listedesiniz ölümünüz için hazır olun mesajı veriyordu. Malala o günü şöyle anlatıyor;

“Ekim 2012’de okuldan eve dönerken maskeli bir silahlı adam okul otobüsüme bindi ve “Malala kim?” Diye sordu. Beni başımın sol tarafından vurdu.

10 gün sonra İngiltere’nin Birmingham kentindeki bir hastanede uyandım. Doktorlar ve hemşireler bana saldırıdan bahsetti – ve dünyanın her yerinden insanların iyileşmem için dua ettiklerini.”

Aylar süren ameliyatlar ve rehabilitelerden sonra İngiltere’de ailesinin yanına dönebildi. O zaman önünde iki seçenek belirdi. Ya sakin bir hayat sürecekti ya da okula gidemeyen kızlar için birşeyler yapacaktı. Yousafzai, ikincisini seçti ve Malala Fonunu kurdu, böylelikle 2014 Aralıkta Nobel Barış Ödülünü kazandı.

Malala Fonu

malala fond


Malala, 2018 yılında Oxford’da Felsefe, Politika ve Ekonomi okumaya başladı. Her gün tüm kızların 12 yıl boyunca ücretsiz, güvenli ve kaliteli eğitim almalarını sağlamak için mücadele ediyor. Malala Fonu’nun Eğitim Şampiyonu Ağı aracılığıyla babası gibi ülke eğitimcilerini ve aktivistlerini geliştirmek için yatırım yapıyor ve dünya liderlerini kızlara verdikleri vaatlerden sorumlu tutuyor.

Şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: Machali: Hindistana milyon dolarlar kazandıran Bengal kaplanı , Family Guy vs. The Simpsons

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!