Gündem Teknoloji / Bilim

Mars Gizemi; BAE, Çin ve ABD Uzay Aracı Gönderiyor!

Mars gizemi çözülmeye yakın, Kızıl Gezegen önümüzdeki günlerde çok konuşulacak. Bugün Türkiye dahil pek çok ülkede açıklanan gelişmelerde, Mars’ın keşfi konusunda önemli ilerlemeler kaydedilecek.

BAE, Çin ve ABD,Kızıl Gezegen’e 18 Şubatta araç yollayacak. Bu üç uzay aracı, yeryüzünün ve atmosferin yapısını inceleyecek, gezegende eski dönemlerden kalma yaşam izlerini arayacak.
Mars’a önce Birleşik Arap Emirlikleri’nin uzay aracı Hope’un (Umut) varması bekleniyor.
Perşembe günü Çin’in uzay aracı Tianven-1 (Cennet’e Sorular-1) Kızıl Gezegen’e ulaşacak. 18 Şubat’ta da ABD’nin Perseverance (Sebat) adlı aracı Mars yüzeyine inecek.

MARS GİZEMİ: MARS HAKKINDA BİLİNMEYENLER
mars-hakkinda-bilinmeyenler mars gizemi
mars gizemi


Marsta yaşam var mı? son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla birlikte en çok kafamıza takılan sorulardan biri. Yapılan araştırmaların sonucunda Kızıl Gezegen’de yaşam olduğu kesin, ancak dünyadakinden biraz daha zorlu. Örnek vermek gerekirse, Marsta bir yıl 687 gün sürüyor! Mars gizemi korunurken, Bugüne kadar Mars misyonlarının yarısı başarısızlıkla sonuçlandı.

Peki bilim insanları bu kez nasıl başarıya ulaşmayı umuyor? Üç ülkenin hedefleri neler?

1.BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ(HOPE)

mars-gizemi
mars gizemi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk uzay aracı Hope, geçen sene Temmuz’da Japonya’dan fırlatılmıştı. Hope, Mars’ın atmosferini inceleyecek.
Bilim insanları özellikle Mars’ın atmosferini ve Kızıl Gezegen’in suyunu nasıl kaybettiğini anlamaya çalışacak.
Çin ve Amerika’nın uzay araçlarının tam tersine Hope, Mars’a inmeyecek. Gezegenin yörüngesinden gözlem yapacak. Görev, en az bir Mars yılı (687 Dünya günü) sürecek.

2.ÇİN-TİANVEN-1

mars gizemi

Çin’in ilk Mars keşif misyonu Tianven-1, 2 gün sonra Kızıl Gezegen‘e ulaşacak olsa da aracın Mars zeminiyle teması üç ay sonra gerçekleşecek. Bilim insanları üç ay boyunca atmosferin yapısını ve durumunu inceleyecek.
Katlanan güneş panellerinden enerji alacak araç bölgenin zemin ve hemen altındaki seviyedeki jeolojisini inceleyecek.
Çinli bilim adamları aracı en az 90 gün kullanmayı umuyor. Kızıl Gezegen’de bugüne dek yalnızca Amerika uzun süre kalan uzay araçlarına sahip olabildi. Sovyetler Birliği’nin Mars-3 ve Beagle-2 araçları kısa süre çalıştıktan sonra bozulmuştu.

3.ABD – PERSEVERANCE

mars gizemi, mars hakkında bilinmeyenler
mars gizemi


NASA’nın Perseverance (Sebat) adlı uzay aracı Mars’ta eski çağlardan kalma hayatın izlerini arayacak. Kızıl Gezegen’in tarihi boyunca hiç yaşama ev sahipliği yapıp yapmadığını anlamak için taş örneklerini inceleyecek.
Başka bir gezegene gönderilen en karmaşık araç olan Perseverance’ın, Mars’a Türkiye saatiyle 18 Şubat’ın son dakikalarında inmesi bekleniyor.
Hedef, ekvator yakınlarındaki Jezero Krateri.
Görev kapsamında diğer bir gezegene ilk kez insansız hava aracı da gönderilecek. 1,8 kg.’lık bir drone, Mars atmosferinde uçacak.
Eşsiz vaatlerine rağmen Perseverance misyonunun önemini ancak toplanan kaya örnekleri Dünya’ya geri döndüğünde anlayacaklar. Bu da görevin iki yıl sonra tamamlanmasının ardından gerçekleşecek.

Kaynak: www.bbc.com

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir:
Türkiye Uzaya Araç Yolluyor! Peki Ne Hedefliyor? , Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A uzaya fırlatıldı , 51. Bölge Nedir ve Orada Neler Oluyor?

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!