Kültür / Sanat

Mustafa Kemal Atatürk ve Gazetecilik

Mustafa Kemal Atatürk’ün gazetecilik günleri de oldu. Kuşkusuz okuma ve yazma sevdalısı olan Gazi Mustafa Kemal Paşa, basına da oldukça değer veriyordu.

gazetecilik günleri
Berkay AKINCI- Mustafa Kemal Atatürk ve Gazetecilik

Gazi Mustafa Kemal Paşa kitaplar yazdı, Kurtuluş Savaşı birçok gazete ile iletişime geçti ve halkı bir bütün halinde tutmayı başardı. Atamızda basının yasama, yürütme ve yargıdan sonra en güçlü organın olduğu kanaatindeydi.

Harp Okulu’nda okuduğu dönemde ilk gazeteciliğini yaptı. Arkadaşlarıyla birlikte yazılar yazıp, çoğaltıyor ve elden ele dağıtıyordu. O dönemde bunu yapmak cesaret istiyordu. Atamızın cesaretli olduğunu hepimiz biliyoruz. Neyse ki başına herhangi bir şey gelmeden bu iş son buldu.

GAZETECİ ŞERİF KILIĞINDA TRABLUSGARP’A GİTTİ

gazetecilik günleri
Gazi Mustafa Kemal Paşa Gazeteci Şerif kılığındayken.

Trablusgarp savaşına gönüllü olarak giden 25 subaydan birisiydi. Kod adı Şerif olan Atamız, Trablusgarp’a gitmek için gece gündüz yol kat etmiş ve gazeteci Şerif kılığına girip, Mısır’da İngilizleri kandırarak vizesini alıp çöllere düştü. Diğer yoldaşlarla birlikte gece gündüz kamp yapa yapa çölleri aşan Atamız Trablusgarp’a ulaştığında gövdeyi kan götürüyordu. Henüz daha ilk savaşında İtalyan uçaklarının bombardımanına maruz kalıp, parçalanan şarapnellerin gözüne isabet etmesi sonucu neredeyse gözünü kaybedecek noktaya geldi. Mustafa Kemal Paşa’nın gözü iyileşti ancak karizmasına karizma katan bir şehlalık kaldı. Atamızın vatanı uğruna verdiği savaşın henüz başlangıcıydı. Atatürk’ün maceralı gazetecilik günleri de böylelikle bir yenisi eklendi.

KURTULUŞ SAVAŞINDA BASIN VE ATATÜRK

Kurtuluş hareketinde yayımlanan ilk gazete İrade-i Milliye gazetesiydi. Sivas kongresinde alınan bir kararla, yapılan işleri halka duyurmak ve onları ümitlendirmek gerekti. Milli mücadele esnasında yayımlanan gazeteler Atatürk’ün kontrolünden geçiyordu. Haberler ise Atatürk ve arkadaşları tarafından yazılıyordu. Sivas da işlerini hallettikten sonra Ankara’ya giden Atatürk burada Hakimiyet-i Milliye gazetesini çıkardı. 10 Ocakta çıkan gazete artık açık bir dille halkı milli mücadeleye çağırıyordu.

Sonrasında Ceride-i milliye gazetesini çıkartmış, Telsiz ve Telgraf Kanunu gibi basın adına bir çok yenilik yapmış ve gazeteciliğe ne kadar değer verdiğini her konuşmasında belirtmiştir. Ayrıca İstanbul ve Ankara radyolarının kurulmasına öncülük etmiştir.

“Memlekette basın hürriyetinin de; demokrat bir idareye layık olgunlukta kullanılmasında daha dikkatli bulunulacağını ümit ederim. Hürriyeti kötüye kullanmanın doğurduğu birçok felâketleri çekmiş olan bu memlekette, bu dikkate özellikle gerek olduğu kanaatindeyim”-Mustafa Kemal Atatürk

Bu yazı için değerli arkadaşımız Berkay AKINCI‘ya teşekkür ediyoruz.

Konuyla ilgili İlker TOSUN‘un da yaptığı habere bakmak için buraya tıklayın.

Şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: Sabahattin Ali hakkında ilginç bilgiler, En genç Nobel Ödülü sahibi: Malala YousafzaiYazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!