Faydalı Bilgiler

Müşteri İlişkileri Nedir ve Nasıl Yönetilir?

Müşteri ilişkileri, iş hayatında en çok karşımıza çıkan terim. Peki nedir bu müşteri ilişkileri? Bir müşteri ile nasıl doğru iletişim kurulur?

Güçlü bir müşteri ilişkisi, herhangi bir ilişkiye çok benzer. Müşterileri işlemek, belirli bir süre inşa etmek ve beslemek için zaman ayırmanız gerekir. Müşterilerin% 79’u, markaların herhangi bir şey almadan önce kendilerini anladıklarını ve önemsediklerini göstermelerini istediklerini söylüyor. Müşteriler ile ilişki kurmanın önemini kavrayan işletmeler, müşterilere karşı duygusal bir bağ geliştirir ve onlarla uzun süre kalır.

İyi bir ilişki, müşterilerin işletmeyle her etkileşime girdiklerinde tutarlı bir müşteri deneyimine sahip olmaları ve onlara iyi bir izlenim bırakmasıdır. Müşteriler ile işletme arasında karşılıklı saygı ve anlayış vardır, bu nedenle bu süreç uzundur.

Daha fazla potansiyel müşteri ve daha yüksek müşteri tutma oranları içeren bir dizi şey vardır. Artıyı göz önünde bulundurarak müşteriler ile ilişki kurmanın ise büyük önemi var!  Bunu kolaylaştırmak için, işte harika müşteri ilişkileri kurmanın en önemli 4 yolu.

musteri-iliskileri

Müşteri İlişkileri Nedir?

Müşteri ilişkileri Kelime anlamı, sözlük anlamı dışında bir tür satış süreci ifadesidir. Ancak satıcı ve müşteri arasındaki bir defalık satış veya ilişki anlamına gelmez. Örneğin beyaz eşya mağazasından aldığınız buzdolabı alımı bu terimle ifade edilmez.

En az birden fazla kez iletişime geçerek yapılan alış verişler, veya belirli bir süreyle peryodik olarak irtibatta kalınması gereken durumlar, hatta tedarikçi ve müşteri arasında etkileşim olması gerken alış veriş ve süreci kapsar.

Nasıl Yönetilir?

musteri-iliskileri
müşteri ilişkileri


Yeni bir müşteri edinmek, mevcut bir müşteriyi elde tutmaktan beş kat daha pahalı olabilir. Müşteri ile ilişkilerinizi nasıl sürdürdüğünüz, müşteri sadakatinizi belirler. Müşterilerin yüksek düzeyde müşteri hizmeti talebini karşılayarak, onların memnuniyet düzeylerini artırabilirsiniz. Müşteriler mutlu olduklarında, olumlu bir sözlerle ağızdan ağıza markanızı tavsiye etmeye devam ederler. 

Bu ilişkiyi yönetmenin en önemli yolu, müşteriye kendini değerli hissettirmekten geçer. Onlara dünyada bulunan ender insanlarmış gibi davranmalısınız. Çok küçük bir sorundan bahsetseler bile, bunun ne kadar büyük bir sorun olduğunu ve ne gibi çözümler üretebileceğini göstermelisiniz.

Peki bunları yaptınız ama bir şekilde müşteri servisten veya işletmede bulunan başka bir çalışanın tutumundan memnun kalmadı. Bu durumda ilk önce sorunun ne olduğunu öğrenin ve yüzünüzü sakın asmayın. Mutlaka güler yüzlü davranın. İkinci olarak, sorunu not alın(almak istemiyorsanız bile alıyormuş gibi yapın) kişi veya sorun hakkındaki görüşlerin not alındığını ve ilgili yerlere iletileceğini bildirin. Son olarak eğer müşteri çok kızgınsa verdiğiniz hizmetin tutarına indirim yapın, eğer bir gıda işletmesine mensupsanız sattığınız gıdadan ikram edebilirsiniz. Bu şekilde kızgın bir müşteri sakinleştirilir ve eğer garsonsanız bahşiş bile bırakabilir! İkram edilen gıdadan geri bildirim almayı unutmayın!


Müşteri ilişkileri ile ilgili bu yazımızı uygularsanız, bize geri bildirim yapmayı unutmayın!:)

Şu içeriklerimizde ilginizi çekebilir: Fransızca öğrenmenin yolları, Erken uyanmak için ne yapmalıyız?

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!