Faydalı Bilgiler

Nasıl daha mutlu olunur? Mutlu olmak için ne yapmalıyım?

nasıl daha mutlu olurum

Nasıl daha mutlu olunur?” sorusu antik çağlardan bile biz insanların merak ettiği ettiği ve cevap aradığı soru olmuştur. Mutluluğun nasıl elde edilebileceğine dair binlerce farklı cevap verilse de, biz bu cevaplardan en işe yarayacak olanları sizler için topladık. Gelin şimdi hep birlikte nasıl daha mutlu bir hayat sürebiliriz konusuna bir göz atalım.

Mutluluk nedir?

Öncelikle ”mutluluk nedir” bunu bir cevaplayalım. Mutluluk aslında hayatın özüdür diyebiliriz. Günlük hayatta yaptığımız şeyleri bir düşünün. Hepsini aslında mutlu olmak için yapıyoruz. Uyumamızın, yemek yememizin, spor yapmamızın, televizyon izlememizin ya da her ne yapıyorsak yapalım, bu yaptığımız şeyi mutlu olmak için yapıyoruz. Kısaca, başta da söylediğimiz gibi ”mutluluk nedir” sorusunun cevabı, hayatın tam da kendisidir.

Neden mutlu değilim ve nasıl daha mutlu olunur?

Biz insanların yaptığımız her şeyi mutlu olmak için yaptığımızı söylemiştik. Yaptığınız şey için kendinize ”bunu niçin yapıyorum” diye soracak olsanız cevap mutlu olmak için olurdu. Ancak günün sonunda yaptığımız şeylerin bizi mutluluk her zaman mutlu etmediğini görürüz. Bu durum kendimize ”neden mutlu değilim” diye sormamıza neden olur. Bunun nedeni basit. Mutlu olmamamızın nedeni, mutlulukla aramızda duran engellerin olmasından dolayıdır. Peki mutlulukla aramızda duran bu engeller neler?

Mutlulukla aramızda duran engeller

  • Mutlu olmanın mümkün olduğuna inanmamak
  • Mutluluğu küçümsemek
  • Mutluluğun ne olduğuna dair doğru fikirlere sahip olmamak

Şimdi mutlu olmamızı engelleyen bu üç engele detaylı bir şekilde bakarak, nasıl daha mutlu olunur sorusuna yanıt arayalım.

1. Mutlu olmanın mümkün olduğuna inanmamak, mutluluk genetik mi?

Kaynak: Doç. Dr. Pelin Kesebir

Uzmanlar, mutluluğun yaklaşık yüzde 50’sini kalıtımsal faktörlerin, yani mutluluğun genetik bir özellik olduğunu düşünüyor. Diğer bir deyişle uzmanlara göre mutluluğumuzun yarısı zaten biz doğmadan önce belirleniyor. Biz nasıl daha mutlu olunur diye sorsak da bu sorunun cevabının yarısı bizler annelerimizin karnında uyurken verildi.

Aslında bu durum yalnızca mutluluk için değil, birçok kişilik özelliğimiz için geçerli olan bir durum. Yani, bizim mutluluğumuzdan tutun da davranışlarımıza ve zevklerimize kadar hemen her şeyin yarısı doğuştan gelen özelliklerimiz olarak kabul ediliyor.

2. Hayat şartlarının mutluluk üzerine etkisi: %10

Araştırmalara göre, içinde bulunduğumuz hayat şartları mutluluğun %10’nu belirliyor. İnsanlar arası mutluluk farklarının %10’unu belirleyen hayat şartları kavramına baktığımızda çok geniş bir yelpazeyi kapsadığını görebiliriz. Örneğin nerede yaşadığınız, evli ya da bekar olmanız, sağlığınız, dini inancınız ve maaşınızın miktarı gibi birçok yelpaze hayat şartlarına giriyor. Baktığınızda tüm bunlar ve daha fazlası mutluluğunuz üzerinde yaklaşık yalnızca yüzde 10 gibi bir etki gücüne sahip.

Yani, nasıl daha mutlu olunur sorusuna daha iyi bir maaş diyemeyiz. Çünkü bu mutluluk üzerinde yaklaşık yüzde 10 etki edebiliyor. Peki o zaman nasıl daha mutlu olabileceğiz dediğinizi duyar gibiyim. Sonuçta mutluğun yüzde 50’si zaten doğuştan, kalan yüzde 10 da hayat şartları…

Nasıl daha mutlu olabilirim sorusunun cevabı sizsiniz!

3. Mutluluğumuzun %40’ını seçimlerimiz ve alışkanlıklarımız belirliyor

Seçimlerimizin ve alışkanlıklarımız büyük oranda mutlu olup olmayacağımızı belirliyor. Özellikle alışkanlık dediğimiz şeyi biraz daha açmak istiyorum. Zihnimizin alışkanlıkları, duygusal alışkanlıklarımız, bedenimizin alışkanlıkları ve dünya görüşümüz mutluluğumuz üzerinde yaklaşık %40 oranında bir etkiye sahip. Bu da nasıl daha mutlu olunur sorusunun yanıtı sayılabilir. Eğer biz istersek gerçekten mutlu olabiliriz.

Etiketler

Yazar hakkında

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!