Faydalı Bilgiler

Panik Atak ve Panik Atak Anında Yapılması Gerekenler

Günümüzü zehir eden, hayat kalitemizi düşüren panik atak bazen baş ağrısıyla bazen de yerinden çıkacakmış gibi bir kalp çarpıntısıyla kendini belli eder. Peki panik atakla nasıl baş edilir?

Panik atak belirtileri panik atak neden olur panik atak nasıl geçerPanik atak, beynin doluluğunun ve uzun süreli anksiyete yaşamanın bir dışa vurumudur. Bu yazımızda, panik atağın neden olduğunu ve belirtilerini size aktarmayacağım çünkü bunları okumak her ne kadar sizi rahatlatsa da, ya “panik atak değilse?” sorusunu meydana getirecek.

Panik Atak İle Nasıl Baş Edilir?

Beynimiz bir kafeye girdiğimizde mekanda kaç sandalye ve masa var, varsa bar kısmında kaç bardak var gibi şeyleri ezberler ve siz farkında bile olmazsınız. Ayrıca beyniniz tehlike anında nerden kaçabileceğinizi bile önceden düşünür. Bunları yapan beyniniz dolar, özellikle çok düşünen ve çok kuran biriyseniz beyniniz daha hızlı dolar. Dolan beyniniz rahat durmaz ve taşkınlık yapar. Bu durum, panik atak rahatsızlığı olarak ortaya çıkar. Baş ağrısı, kalp çarpıntısı, kulak çınlaması, kulak uğuldaması gibi belirtilerle kendini belli eder. Bu belirtiler daha çok paniğe sürükler ve daha çok düşünmenizi sağlar.

Hastaların çoğu kendini hipertansiyon hastası zanneder, ilaçlar kullanır. Öleceklerini, felç kalacaklarını, kalp krizi geçireceklerini ve evlilik yapamayacaklarını düşünürler. Ancak tansiyonunuzun yükselmesi ve kalp çarpıntısı yaşamanızın sebebi panik anında böbreküstü bezlerinin(adrenalin hormonu salgılar) fazla çalışmasıdır. Uzun süren anksiyete ve doluluğun sonucunda bu semptomların görülmesi, hastayı daha büyük bir paniğe sürükler.

Bu hastalık ile baş etmek aslında oldukça kolaydır. Nefes taktikleri, 3-3-3 gibi taktikler her ne kadar kanıtlanmış rahatlatıcılıkta olsalarda kendi vücudunuzu tanıyın ve ona göre çözümler arayın. Herkesin bünyesi ve gösterdiği reaksiyon aynı değildir. Beyninizin zayıf noktasını bulun, yönetin. Panik anında yapmanız için verilen tavsiyeler işe yaramadığında daha çok panik olmayın. Hastalık araştırmayın, hastane yaşamının konu olduğu dizileri ve filmleri seyretmeyin(bir süre) ailenizden hastalık konuşmamalarını rica edin.

En önemlisi ise İç organlarımız gibi ruhumuz da hasta olur, psikolojik destek almayı ihmal etmeyin. Psikolojik destek almak sizi zayıf göstermez. Hastalığı ihmal etmek sizi uzun bir depresyona sürükleyecektir. Yaşam kalitenizi düşürmeyin ve mutlu olmaya çalışın.


Eğer beğendiyseniz şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: Yaşamı kolaylaştıran 4 adım , Uzun yol deneyiminizi zevkli hale getirmenin yolları


Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!