Kültür / Sanat

Sabahattin Ali: Türk Edebiyatının Güçlü Kalemi

Sabahattin Ali, Türk Edebiyatının en güçlü rol modellerinden biridir. Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan gibi önemli eserlere sahip yazar hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.

Sabahattin-Ali

Sabahattin Ali Hakkında


Sabahattin Ali, Edebiyat hayatına şiir deneme ve hikayelerle başladı. Kırklareli’nde doğan yazarın romanlarında sürekli Balıkesir’de geçirmesinin nedeni ise yazarlık hayatına Balıkesir’de başlamış olmasıdır. Onu yazar olmaya ikna eden babası için bir mektubunda şu sözleri sarf etmişti; “Babam İstanbul’da yaşayan eski ve asil bir ailenin çocuğuydu.” babası ondan içinden geçenleri ve doğruları yazması için teşvik etti. Hatta babasının ölümü Sabahattin Ali’yi o kadar etkiler ki, babası öldükten sonra(1972 yılında) “Babam İçin” adlı bir şiir yazar. Bu şiirde babasına olan duygularını ifade eder.

  • Babasını çok sevdiği için, çıkan soyadı kanunuyla soyadını “Ali” olarak seçer. O dönemden sonra hep babasının adını kullanır.
  • Atatürk’e yeren bir şiiri okuduğu iddiasıyla tutuklanmış, ancak af çıkınca serbest bırakılmıştır.
  • Babasını çok sevdiği için, çıkan soyadı kanunuyla soyadını “Ali” olarak seçer. O dönemden sonra hep babasının adını kullanır.
  • İstanbul’da geçirdiği dönemde Edebiyat öğretmeni Ali Canip Yöntem Sabahattin Ali’yi dergide yazmaya teşvik eder.
  • Bir dönem Almanya’da yaşadı. Kürk Mantolu Madonna‘yı Almanya’daki yaşantısından esinlenerek yazdı.
  • İki kez büyük bir aşka tutulmuştur. Birincisi Kürk Mantolu Madonna eserindeki gibi Almanya’da yaşayan  Frolayn Puder (Kitapta soyadını aynı kullanmıştır, Maria Puder) Diğeri ise öğrencisi Melahat Muhtar.
  • Başka bir nedeniyle hapis yatan Sabahattin Ali, çıktığında beş parasızdır ve pasaportu yanmıştır. Bulgaristan’a kaçmak ister ancak sınırda onu geçirmesi için anlaştığı Ali Ertekin tarafından 2 Nisan 1948’de öldürülür.
  • Evlenip çocukları olduğunda birinin adını Sabahattin, diğerini ise çok sevdiği arkadaşı Tevfik Fikretten dolayı Tevfik koyar.

Gizemli Ölümü

sabahattin-ali-ölüm


Sabahattin ölüm şekline ait birçok farklı iddia mevcut. Ölmeden önce Mehmet Ali Cimcoz’un evinde kalıyordu. Cimcöz ile vedalaşırken asıl amacının Bulgaristan’a kaçmak söylemedi. Çünkü Cimcoz’un ajan olduğunu ve takip etmesi için peşine taktıklarını düşünüyordu. Onu kaçıracak olan Ali Ertekin eski bir subaydı ve ordudan silah çalmak suçu yüzünden ihraç edilmişti.

Sabahattin Ali’nin cesedini sınırda bir çoban bulmuştu. Ali Ertekin ile kaçtıkları için ilk şüpheli oydu. Ali Ertekin’İn yakalandıktan sonra verdiği ifadede şunları söyledi:” Sabahattin Ali’nin yurtdışına kaçmasının nedeni rus ajanları ile işbirliği içinde olmasıdır. Sınırı geçtikten sonra Türkiye’de komünist bir ihtilal çıkaracağını söyledi.”dedi.

Ali Ertekin sonradan verdiği röportajlarda ise Sabahattin Ali’yi kitap okurken sopayla vurarak öldürdüğünü, nedeninin ise milli duygularını tahrik ettiğini söyledi.

sabahattin ali


İdam cezasına çarptırılmış olmasına rağmen 4 yıl hapis yatıp çıktı. Bazı insanlarda Sabahattin Ali’nin siyasal nedenler yüzünden öldürüldüğünü düşünüyor.

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir: John Steinbeck:Gerçekçi Bir Yazar , How I Met Your Mother hakkında bilinmeyenler

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!