Kültür / Sanat

Atatürk’ün manevi kızım dediği Sabiha Gökçen kimdir?

Sabiha Gökçen, 1913 senesinde Bursa’da doğdu. Babasının ve annesinin ölümünden sonra 1925’te Bursa’yı ziyaret eden Atatürk tarafından evlat edinildi. Soyadı Kanunu’nun çıkması ile birlikte Atatürk tarafından 1934 yılında kendisine “Gökçen” soyadı verildi.

Sabiha Gökçen, Çankaya İlköğretim Okulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde okudu ve 1935 yılında Türk Hava Kurumu Türk Havacılık Okuluna girdi. Ankara’da yüksek süzülme rozeti aldı. Gökçen, yedi erkek sınıf arkadaşıyla birlikte Rusya’nın Kırım kentine gönderilerek ileri planör eğitimini tamamladı.

İstikbal göklerdedir;

Çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlarından asla emin olamazlar

Mustafa Kemal Atatürk

Sabiha Gökçen askeri uçuş sertifikasını 30 Ağustos 1937’de aldı

Sabiha Gökçen 1936’da Eskişehir Askeri Havacılık Okuluna girdi ve özel eğitim aldıktan sonra askeri pilot oldu. Savaş jetleri ve bombardıman uçaklarında uçarken bir süre Eskişehir Tayyare Alayı’nda staj yaptı. 1937 yılında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanının katıldığı törenle Türk Hava Kurumu Murassa (Onur) Madalyası ile ödüllendirildi. 30 Ağustos 1937’de askeri uçuş sertifikası aldı.

Gökçen, Balkan devletlerinin davetlisi olarak 1938’de Balkanlar’a uçtu. Türkiye’ye döndükten sonra Türk Hava Kurumu Türk kuşu “Müdür” olarak atandı ve bu görevi 1955 yılına kadar başarıyla sürdürdü. Gökçen, 1953 ve 1959’da Türk toplumunu ve Türk kadınını tanıtmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne davet edildi. 1996 yılında havacılık kariyeri için en büyük ödülü kazandı. Maxwell Hava Kuvvetleri Üssü’nde düzenlenen ödül töreninde “dünya tarihinin ünlü 20 pilotundan biri” seçildi. Sabiha Gökçen aynı zamanda ABD Hava Kuvvetleri Personel Koleji mezuniyet töreni için Kartal Konferansı’na onur konuğu olarak katıldı. Gökçen bu ödülü alan ilk ve tek kadın pilot oldu. Son uçuşunu 1996 yılında 83 yaşında iken yaptı. Fransız pilot Daniel Acton eşliğinde Falcon 2000 uçağıyla seyahat etti.

Sonuç olarak baktığımızda Sabiha Gökçen kimdir derseniz, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadınların gururu olan ve tüm ülkemizce saygı duyulan bir isimdir.

İnternet Halleri sitemizdeki Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili içeriklere için 
buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!