Sağlık ve Beslenme

Sağlıklı Yaşam Sizin Elinizde!

Hepimiz sağlıklı yaşam isteriz! Sağlıklı yaşamak hem zinde kalmanızı sağlar hem de içiniz rahat olur. Sağlık her şeyin başında gelir ne de olsa! Sağlık yönetimi sizin elinizde, sağlığınızı korumak, geliştirmek ve hatta hasta olmamak için yapmanız gereken şeyler çok kolay.

Saglikli-yasam-dinlenme-uzun-omur-
Sağlıklı yaşamak sizi zinde tutar

DÜZENLİ EGZERSİZ

Sağlıklı yaşam için, haftalık düzenli egzersiz yapmak çok önemli. Haftada en az 3 gün egzersiz yapılmalı ancak egzersiz yapmadan en az 1 saat önce yemek yemeyi kesmiş olmanız gerekir. Dolu bir mideyle spor yapmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz!

BOL SU İÇMEK

Sağlıklı yaşam için, uyumadan önce su içmenin kalp krizi ve inme riskini yarı yarıya azalttığını biliyor muydunuz? su hem lezzetlidir hem de sağlıklı! su içmek, kan basıncınızı düşürür ve sizi sakinleştirir. Günde 2Lt ve üzeri su tüketmek cildinizi canlı ve genç tutar. Tabi aynı zamanda böbreklerinizin daha rahat çalışmasını sağlar.

DÜZGÜN BESLENME

Sağlıklı yaşam için, düzgün beslenme her şeyden önce zinde kalmanızı ve kaslarınızın çalışışını etkiler. Sebze ağırlıklı beslenmek her zaman daha sağlıklıdır ancak öğünlerimizde et ve et ürünleri de olmalı. Öğünler ne kadar dengeli bir şekilde ayarlanırsa sağlığınız için o kadar iyi!

Ayrıca sağlıklı yaşam için hobi edinmek çok önemli, örgü örmek, kitap okumak, müzik dinlemek ve hatta oyun oynamak sizin hem mental hem ruhsal sağlığınız için kurtarıcı. Aynı gıdalara takılı kalmayın, farklı lezzetler deneyin eğer alerjiniz varsa dikkat edin. Alerjiler her zaman doğuştan ortaya çıkmaz. Hiç karşılaşmadığınız bir alerjiniz olabilir. Bol sebze meyve tüketmek, doymuş yağ yerine doymamış yağ tercih etmek kalp ve damar sağlığınız için önemlidir. Zararlı madde kullanmamak, karbonhidrat kullanımınızı azaltmanız gerek.

Kahvaltı günün en önemli öğünü. Eğer kahvaltıyı kaliteli bir şekilde yaparsanız acıkma süreniz uzar. Kahvaltıda karbonhidrat tüketimini en aza indirgemek ise çok önemlidir.Öğle ve akşam yemeklerinde, tavuk, hindi, balık gibi beyaz et tüketmeyi tercih edin. Yemekleri, aşırı yağlı ve tuzlu pişirmemeye özen gösterin. Haftada en az iki günde mutlaka balık tüketmeye özen gösterin.

Sağlıklı yaşam size değer!

Bu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: Yüzmenin Faydaları , Kitap Okumanın Yararları , Dibek Kahvesi’nin Yararları

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!