Sağlık ve Beslenme

Sağlıklı Beslenmek İçin Sizi Motive Edecek 6 Gerçek

Her zaman sağlıklı beslenmek, düzgün yemekler yemek zor olabilir. Patates kızartması, hamburger veya çörek yemek için midemizde hep boş bir yer var. Veya yukarıdakilerin tümü. Ancak düzgün bir beslenmenin yararlarını görünce çıldıracaksınız!

Sağlıklı beslenen insanlar genellikle başka sağlıklı alışkanlıklara sahip olduklarından, bu faydaları ayırmak bazen zordur, ancak bu listeye dahil ettiğimiz avantajlar oldukça sağlam.

Sağlıklı beslenmek” olarak kabul edilen yemekler her zaman bir tartışma kaynağıdır, ancak aslında o kadar da karmaşık değildir:  Beslenme uzmanları, pek çok meyve ve sebze, deniz ürünleri, kepekli tahıllar, süt ürünleri, baklagiller ve kabuklu yemişler içeren tam gıdalardan zengin bir diyetin insan sağlığı için yararlı olduğunu savunuyor. Yani işlenmiş gıdalar ve çaya attığınız ilave şeker genellikle kötü bir fikir!

Sizi, yediğiniz keki bırakıp hemen brokoli haşlamaya başlayacağınız nedenler ile baş başa bırakalım.

saglikli-beslenmekİnfografikte gördüğünüz nedenler, yolun henüz başı. Sağlıklı beslenmenin yararları bunlarla sınırlı değil. Ayrıca sağlıklı beslenme sırf insan sağlığı için değil, gezegenimizin sağlığı için de önemlidir. Böylelikle ekolojik sistem ve biyolojik çeşitlilik korunur. Kendinizi bilimin kollarına bırakın.

Sağlıklı Beslenmek İçin Sizi Motive Edecek 6 Neden

saglikli-beslenmek1. Sağlıklı beslenmek, erkeklerin doğurganlığını artırabilir. Akdeniz diyeti, artan sperm sayısıyla ilişkilidir ve obez erkekler daha az, daha anormal spermlere sahip olma eğilimindedir.

saglikli-beslenmek2. Sağlıklı beslenmek, bazı kanserler için riskinizi azaltabilir. Birden fazla çalışmanın sonucunda, meyve ve sebzelerden oluşan zengin bir diyetin hastalığın önlenmesine yardımcı olabileceğini bulundu.

diyet-yemekleri3. Paradan tasarruf etmenizi sağlar. Yapılan araştırmaların sonucunda işlenmiş gıdalardan oluşan sağlıksız yemeklerin, sebzelerden ve meyvelerden oluşan sağlıklı beslenmelere göre 1,50 tl daha pahalı olduğunu bulundu.

saglikli-beslenme4. Ömrünüzü uzatabilir. İyi beslenen insanlar daha uzun yaşama eğilimindedirler ve sağlık komplikasyonları dengesiz beslenenlere oranla daha azdır, bu yüzden fazladan zamanın tadını çıkarırlar.

duzgun-beslenme5. Sağlıklı beslenmek, hafızanızı koruyabilir. Araştırmalar, sağlıklı beslenen kişilerin bunama ve Alzheimer hastası olma olasılığının daha düşük olduğunu bulmuştur.dogru-beslenme


2. Birçok çalışma, sağlıklı bir diyetin kan basıncınızı düşürebileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca özellikle kalsiyum ve D vitamini içeren sağlıklı bir diyet yemeği, osteoporoz ve kemik kaybı riskinizi azaltabilir. Pek çok araştırmanın sonucunda sağlıklı bir diyet yemenin kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık riskinizi azalttığı gözlemlenmiştir.Bu yüzden lezzetli yemekler yediğiniz için üzgün hissetmeyin Sadece, bilimin gerçekten desteklediği kapsamlı ve basit tavsiyelere uyduğunuzdan emin olun.

Sağlıkla Kalın! 🙂

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir: diyet kurabiye tarifi, bal kabaklı yulaf lapası tarifi, zayıflamak için ne yemeliyiz? meyve yemenin faydaları ve zararları


Kaynak: https://www.businessinsider.com/best-diet-how-to-eat-healthy-2015-11

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!