Kültür / Sanat

Şevket Çoruh’un Gözbebeği: Baba Sahne!

Şevket Çoruh için çok önemli bir yere sahip olan baba sahne onun kadar biz halk içinde çok önemli bir yere sahip.

Baba sahne Şevket Çoruh


Şevket Çoruh Kimdir?

1973 yılında İstanbul’da doğdu. Artvinli bir ailenin tek çocuğudur. İlk ve orta öğrenimini Üsküdar’da Taşmektep İlkokulu’nda tamamlayan Çoruh, 14 yaşından 24 yaşına kadar Maltepe’de yaşadı. Lise öğrenimini Kartal Anadolu Lisesinde tamamladı. Liseden mezun olduktan sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezinde tiyatro eğitimi aldı.

1989 yılından beri çeşitli tiyatro sahnelerinde rol oynadı. Tiyatro Şevket Çoruh için başından beri en önemli yerlerden biriydi. Tiyatro’nun sanatçı değerlerinin temellerine dayandığına ve sanatın ülke değerlerinin en önemlisi olduğuna inanan nadir kişilerdendir. 2006 yılından bu yana Arka Sokaklar dizisinde Mesut Güneri karakterine hayat veren Çoruh, birikimlerinin çoğunu Baba sahne ‘yi kurmak adına harcamıştır. 20 Eylül 2020’de Oyuncu Rasim Öztekin’den Dümbüllü’nün orta oyununu temsil eden kavuk, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen özel bir devir teslim töreniyle , Şevket Çoruh’un oldu. Çakallarla Dans serisi, Aile Arasında, Akasya Durağı, Arka Sokaklar gibi bir çok önemli filmde ve dizide rol almıştır.

Bir Baba Hamlet

Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun oynadığı Baba Sahne ‘nin en gözde oyunu. Kesinlikle Danimarka’da geçen hamlet hikayesini anlatan oyun, 8 adet ödül kazanmıştır. Tiyatro yapmak için heveslenen iki yetişkin oyuncunun hamlet hikayesini canlandırışını konu alır(Canlandıramayışı desek daha doğru olur) Hamleti canlandırırken başlarına gelenler anlatılır.

Baba Sahne ‘nin bir diğer oyunları; Basit Bir Ev Kazası, Kanlı Sahne ‘CALIGULA’ , Don Kişot’um Ben, Aşkölsün.

Şevket Çoruh’un binbir emek harcayarak kurduğu Baba Sahne’yi sizde bir gün kesinlikle ziyaret edip, tiyatro keyfinizi kemiklerinize kadar hissetmelisiniz. Baba sahne bizlere sıcacık bir tiyatro ortamı sunuyor. Oyuncular ise Türkiye’nin en bilindik oyuncuları. Düzen ve dekor açısından Kadıköy’ün en güzel tiyatro sahnelerinden sadece bir tanesi olan bu tiyatro içeri girdiğiniz andan itibaren size sahnenin tozunu yutturacak kalitede!

Şu içeriklerimizi de beeeeelki beğenirsiniz: Gerçekçi Bir Yazar: John Steinbeck , En Çok İzlenen Filmler , The Beatles Hakkında

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!