Gündem

Kuraklık Günlerinde Evde Su Tasarrufu Yapmanın 6 Yolu

su tasarrufu nasıl yapılır

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? Su tasarrufu için neler yapmalıyız?

Türkiye son yılların en kötü kuraklığını yaşıyor. Uzmanlar önümüzdeki haftalarda özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde su kesintileri olacağı konusunda uyarıyor. Başta küresel ısınma nedeniyle oluşan kuraklığın İstanbul’da özelinde görüldüğü gibi aşırı nüfus ve çevre kirliliği gibi meseleler nedeni ile arttığı düşünülüyor.

Bizler de vatandaş olarak evde uygulayacağımız basit yöntemler ile su tasarrufu için bir şeyler yapabiliriz.

Gelecek günlerde İstanbul su sıkıntısı çekebilir.

Su tasarrufu yapmanın yolları neler?

Evde suyu tasarruflu kullanmak için neler yapmalıyız?

Evde su tüketimini düşürmek için yapılması gereken birçok adım vardır. Ancak herkesin günlük hayatta yaptığı bazı konular üzerinden örnek vermemiz mümkündür. Örneğin muslukları gereksiz yere açık bırakmayarak sudan tasarruf edilebilir. Bunun dışında su tasarrufu duş başlığı ile daha da mümkün hale gelebilir. Özellikle duş alırken ya da banyo yaparken suyun ısınmasını hepimiz uzunca bir süre bekliyoruz. Bu beklenile sürede akan suyu bir düşünün. Ardından yalnızca İstanbul’da bile 16 milyon insan üzerinden bakarak düşündüğümüzde bir suyun ısınması için 15 saniye beklesek bu milyarlarca metre küp suya eşit gelmektedir.

Suyu eğer boşa akıp gitmesi yerine altına bir kova koyar isek ve biriken bu suyu temizlikte kullanabiliriz. Örneğin bu suyu sifon suyu olarak kullanabiliriz. Ya da bahçemizi bu su ile sulayabiliriz. Bunun gibi birçok amaç için kullanabiliriz ve doğayı bir nebze olsun temiz tutmuş oluruz.

Evde su tasarrufu ile ilgili başka hangi çalışmalar yapılabilir?

Özellikle sabun da suyu tasarruflu kullanmamız ile yakından alakalıdır. Eğer bizler duş alırken ya da banyo yapar iken sıvı sabun yerine katı sabunları tercih edersek, daha çabuk durulanabiliriz. Daha hızlı durulanacağımız için daha az su tüketmiş olacağız. Bu sayede suyu daha verimli kullanmış oluruz.

Sudan tasarruf etmek için bulaşık ve çamaşır makinesini kullanın

Çamaşır ve bulaşık makinesi kullanmanın sudan tasarruf etme açısından ne kadar etkili olduğu reklamlarda bolca görmekteyiz. Deterjan ve makine reklamlarında gördüğümüz bu tasarruflar doğru. Özellikle yeni nesil makineler ile sudan tasarruf çok etkili biçimde edebiliyorsunuz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimize buradan göz atabilirsiniz:

Yazar hakkında

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!