Teknoloji / Bilim

The Sims: Simülasyon Kategorisinde Çığır Açan Oyun

Sul sul! The sims ile her gün yeni hayatlar kurup farklı şeyler keşfediyoruz. Peki bu 4 seriden oluşan oyuna ne kadar hakimiz?

Will Wright’ın başyapıtı olan oyun, 1993 yılında denemelerle başlıyor ancak asıl yapılışı ve başlanma nedeni aslında bir acıdan geliyor. 1996 Oakland Yangını sırasında evini ve tüm mal varlığının büyük çoğunluğunu kaybeden Will Wright‘ın bu acı deneyiminden doğan oyun, aslında Will Wright’in kendi hayatını tekrar inşa etmek zorunda kalmasıyla, kendi yaşadığını bir tür simülasyona dökmek için çalışmasıyla ortaya çıkıyor.

the sims
The Sims“Sanal insanlar” fikri Will Wright’ın söylediğine göre bir video oyunu için en güzel fikirmiş. Wright, 1998 yılında elle tutulur bir oyun ortaya çıkarttığında Electronic Arts ile anlaşıyor ve 2000 yılında oyun insanlara sunuluyor.


The sims, 3. Şahış bakış açısıyla oynanan bir oyun. Bir sim yaratıyorsunuz(veya birden fazla) ve onu yönetiyorsunuz. Yarattığınız sime kariyer, eğitim ve hobi gibi bir çok insanın hayatı boyunca yaşadığı şeyleri yaşatabiliyorsunuz. Oyuna farklı bir bakış açısıyla bakarsak, yapmak istediklerimizin veya elde edemediklerimizin bir dışa vurumu diyebiliriz. Oyun için kendi küçük yaşam tarzınız diyebiliriz kısaca. Tabi simlerinizin de istekleri oluyor ve onlara göre hareket etmezseniz mutsuz oluyorlar. Onlarında isteklerini göz ardı etmeden keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

the sims


The Sims ‘in 4 tane serisi var. İlk 3’ü çok beğenildi ve serinin 4. oyunu için herkes çok büyük beklenti içindeydi. Ama bazı insanlar serinin 4. oyunun büyük bir hayal kırıklığı olduğunu söylüyor, nedeni ise oyunun içindeki bazı özelliklerin çıkarılıp ek paket olarak insanlara sunulması ve önceki oyunlardaki özelliklerin çoğunun azalması.


OYUNUN SERİLERİ VE ÇIKIŞLARI

  • The Sims4 Şubat 2000: Bu seri oyunun en salt haliydi. Grafikleri ve oynanışı pek iyi değildi ama diğer oyunlardan farklı olduğu için çok sattı.
  • The Sims2- 14 Nisan 2005: Serinin grafikleri daha iyiydi ve oyun derinleşmiş, anlam kazanmıştı. İlk oyunda yapamadığın çoğu şeyi yapabiliyordun. Hatta ikinci seri o kadar iyiydi ki son oyunla kıyaslanıyor ve genelde tercih edilen oyun 2. oyun oluyor.
  • The Sims3- 2 Haziran 2009: Oyunun grafikleri 2. oyundan bile daha kötü olsa da diğer serilere göre daha geniş imkanlar sağladı ve en önemlisi kullanıcılara açık dünya fırsatı sundu. Yani kullanıcılar artık ekran yüklemesi yaşamadan sahne değiştirebiliyordu.
  • The Sims4- 2 Eylül 2014: Oyunun grafikleri çok iyiydi ancak The sims 3’te getirilen açık dünya opsiyonu ortadan kalkmış, yerine simlere duygu getirilmişti. Artık simler kızabiliyor ve üzülebiliyordu. Hatta fazla üşüyünce donabiliyorlardı.

    Sizler için The sims serisi hakkında görüşlerimizi belirttik. Umarım beğenirsiniz. Sul sul!


Şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: The Simpsons vs. Family Guy , Naughty Dog hakkında bilinmeyenler

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!