Kültür / Sanat

The Beatles: Efsanevi müzik grubu

Efsanevi müzik grubu The Beatles sanat camiası için unutulmaz bir öneme sahiptir. Bizler de sizler için bu unutulmaz müzik grubunun rakamlarla ve tarihlerle oluşturulmuş özelliklerini bir araya getirdik.

the beatles


The Beatles Hakkında
ABD’de başarıya ulaşmış ilk İngiliz grubudur. The Beatles Rock Band adındaki oyunları piyasaya çıkmıştır. Grup, birçok satış rekoru kırmıştır. The Beatles hem sanatsal hem de ticari başarılarıyla tarihte büyük bir üne kavuşmuştur. Grubun bir çok filmi oldu.

Beatles ne demek?
Beatles böcekler demektir. İsmine bakıldığında aslında biraz manidar. Grup bir çok dağılmanın sonucunda bir araya gelmiştir ve hızla ün kazanmıştır. İsmine ve grubun yapıldıklarına bakıldığında tam oturmuştur. Grubun adı John Lennon’ın hınzırlığından gelir.

Beatles Üyeleri
George Harrison, John Lennon, Paul McCartney ve Ringo Starr isimli 4 kişiden oluşan grup, çok kısa zamanda sükse yaratan işlere imza attı.

Beatles Şarkıları

the beatles

John Lennon Neden Suikaste Uğradı?
John Lennon bilindiği üzere aktivizm hareketlerine katılıyordu. Bu konuda dosyası oldukça kabarıktı. Lennon’ın politik duruşu kesindi. Kraliçe Elizabeth’in Beatles’a verdiği imparatorluk nişanını geri vermesi ve bilboardlara “Savaş biter eğer sen istersen! John ve Yoko’dan mutlu noeller!” yazması Lennon’ın yavaş yavaş hedef tahtasına oturmasını sağladı. Eşi Yoko Ono ile tekrar müzik kariyerine başladığı dönemde, stüdyodan çıkıp evine dönerken, akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen Mark David Chapman tarafından 8 Aralık 1980 tarihinde New York’da dairesinin önünde öldürüldü. Chapman’ın The Beatles hayranı olduğu iddia ediliyordu. Chapman Lennon’In arkasından beş el ateş etmişti. Chapman’in sorgusunda; “Kafamın içinde bir ses yap bunu yap! diyordu” demişti. “John Lennon’ı öldürmekle kişiliğimin ün kazanacağını düşünmüştüm.” Şimdilerde Chapman özür dileyip tahliye istesede, Lennon gibi bir sanatçıyı öldürerek tüm dünyaya kötülük yaptığı aşikar.

Lennon öldükten sonra Amerika büyük bir yasa gömüldü. Lennon bir çok film ve şarkıya konu oldu. Ölmeden önce röportaj veren Lennon’ın son sözleri şunlardı; “Ölmediğim sürece müziğe devam edeceğim.”

Çatı Konseri (Rooftop Concert)

30 Ocak 1969 günü son konserini vermek için Apple binasının çatı katına çıkan grup üyeleri hiçbir izin almadan ve kimsenin haberi olmadan birden Get Back şarkısıyla başladığı ve yine Get Back ile bitirdiği konserdir.Bu konseri izin almadıklarından dolayı polis bitirir. Çatı konserin’den sonra da The Beatles bir daha konser vermemiştir.

Bu içeriğimizi beğendiniz mi? Belki şunlarada göz atmak istersiniz: Gerçekçi Bir Yazar: John Steinbeck , Şevket Çoruh’un Gözbebeği: Baba Sahne!

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!