Teknoloji / Bilim

Three Mile Island Nükleer Kazası

Three Mile Island Nükleer Santrali, Harrisburg, Pennylvania, ABD bölgesinin yakınlarında bulunan ve 2 basınçlı su reaktörüne sahip bir nükleer santraldir. Abd’nin ilk reaktör kazası Three Mile Island’da oldu.

Three Mile Island


2 Üniteden oluşan santralin 2. santralinde gerçekleşen kaza, kısmi reaktör kor erimesiyle sonuçlandı. Kaza gerçekleştiği esnada Reaktöre en yakın yerleşim yeri sadece 16 km uzaklıkta Harrisburg’du. Harrisburg’da yaklaşık 90.000 kişi yaşıyordu. ABD tarihine geçmiş en önemli kazada, Three Mile Island santralinden 13 milyon curie radyasyon ile son derece tehlikeli bir kimyasal olan iyot-131 maddesi sızdı. Toplamda 140 bin kişi tahliye edildi ve bu tahliye 5 gün boyunca sürdü.

NRC’ nin yaptığı radyolojik çalışmaların sonucunda, bölgedeki 2 milyon kişi için ortalama doz yaklaşık 1 mrem olarak hesaplanmıştır. Yılda 100-125 mrem olan doğal ortam radyasyonu ile kıyaslandığı zaman, kollektif doz bu bölge için oldukça küçük kalmaktadır. Çevrede yapılan ölçümlerde hayvan, bitki, besin, toprak ölçümlerinde kazadan sonra çevreye çok düşük miktarda radyasyon yayıldığı saptanmıştır.

Kaza Sonrası

three mile island

Three Mile Island kazasından sonra ABD’li pek çok insan nükleer karşıtı olmuş, nükleer karşıtı organizasyonlar düzenlemişti. Bu kazadan sonra nükleer santraller siyasete kadar taşınmış, siyasetçiler nükleer santralleri destekleyenler ve desteklemeyenler olarak ikiye ayrılmıştı. Bu durum bile siyasetçiler tarafından oy aracı olarak görülmüştü. Kazadan sonra nükleer atıkların denize atılması sonucu halk iyice deliye dönmüş ve denizlere nükleer atık bırakan gemileri takip edip durdurmaya çalışmıştır.

Three Mile Island kazasından sonra ABD’de nükleer santral inşasının azaldığı görüldü. Kazanın olduğu santralin temizlenmesine Ağustos 1979 yılında başlanmış ve yaklaşık 1 milyar dolar maliyete sebep olmuştur. Bu temizlik 1993 yılına kadar sürmüştür.

ABD’nin kazadan sonra süreci Çernobil’e göre daha iyi yönettiği oldukça belli, nükleer enerji doğru kullanıldığında ucuz ve sağlam bir enerji türüdür. Ancak yanlış ellerde ölümcül olabilir. Çernobil ve Three Mile Island kazaları daha çok reaktörde çalışanların hatalarından ortaya çıkan kazalardır. Bu kazalar başlı başına nükleer enerjiden kaynaklanmadığı gibi, reaktörler tehlike anında kendilerini durdurma ve çekirdeğin erimesini engelleme özelliğine sahiptir.


Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir: Dünyamızı neden korumalıyız? , Manhattan Projesinin mimarlarından Quen Xiesen

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!