Kültür / Sanat

Tom ve Jerry: Animasyon Dünyasının Renkli Yüzleri

Çocukluğumuzun en mutlu anlarını bizlere yaşatan Tom ve Jerry hayatımız boyunca unutamayacağımız çizgi filmler arasında. Birbirine düşman olan bu ikili, aslında gerçek bir dostluk örneği.


Tom, Mavi Rus kedisi cinsi, sevilen ve güven duyulan bir ev kedisidir. Jerry, Tom ile aynı evi paylaşan küçük kahverengi bir faredir. Tom, Jerry’i yakalayabilmek için elinden geleni yapar. Şiddet içerdiği için fazlaca eleştirilen Tom ve Jerry animasyon dizisi 1940’lı senelerde II. Dünya Savaşı propagandası olarak ortaya çıkmıştır. “Don’t you believe it (İnanmıyor musun”) adlı slogan Tom’un üzüldüğü ve çaresiz kaldığı zamanlarda konuşması derin bir propaganda örneğidir.

tom-ve-jerry-show


Tom ve Jerry son bölümü oldukça gündem oldu. Çünkü sonu hüzünlü bitiyor. Her ne kadar izlediğimiz bölümlerde eğlenceli ve hızlı gözükseler de son bölümde, Tom ölmeyi beklerken, Jerry sevgi dolu bir kız arkadaşa sahip mutlu mesut bir hayat sürüyordu. Jerry, onu seven bir kız arkadaşa sahip olduğu için ne kadar şanslı olduğunu düşünürken, sevdiği kızın onu biriyle aldattığını görüyor ve Jerry’nin dünyası başına yıkılıyor. Bölümün sonunda Jerry, raylarda ölümü bekleyen Tom’a katılıyor.

Son sahneye buradan ulaşabilirsiniz.

ŞOVUN YAZARLARI

Hanna-Barbera dönemi (1940 – 1958)

Çizgi film kahramanları kadar şovun yaratıcıları da önemli. Hanna ve Barbera’nın ilişkileri ve bu hikayeye başlayış şekilleri oldukça eğlenceli. William Hanna ve Joseph Barbera 1930’larda MGM çizgi film stüdyosunda çalışmalara başladılar. Barbera senaryo ve karakter tasarımıyla ilgilenirken, Hanna da ona eşlik ediyor ve yönetmenliğini yapıyordu. Çizgi film serisinin ilk filmi olan “Puss Gets The Boot” adlı kısa filmi yaptılar. Hanna ve Barbera ikilisinin tasarladığı 13 Tom ve Jerry serisi (ilk film de dâhil) Akademi ödülüne aday gösterildi ve bunlardan yedisi akademi ödülü aldı.

Deitch-Snyder dönemi (1960 – 1962)

Gene Deitch ve William L. Snyder, 1960 yılında Tom ve Jerry’nin filmlerinin gösterim haklarını devraldı. İkili, Çekoslovakya’da Tom ve Jerry’nin bir filmini çekti. Bu dönemde ikili 3 film serisi yaptı.

tom-ve-jerry
Tom ve Jerry


Chuck Jones dönemi (1963 – 1967)

1963’te Bugs Bunny, Daffy Duck ve diğer birçok ünlü animasyon film yapımcısı Chuck Jones 30 yıl boyunca Tom ve Jerry’nin filmlerinin gösterimini üstlendi. Jones ve ortağı Led Goldman 12 animasyon üretti.

Günümüz

1986’da Turner Entertainment, MGM Studios’u satın aldı. Böylelikle bu güzel animasyon hayatımıza girdi. Turner Entertainment daha sonra filmin sahipliğini aldı ve gösteriyi TBS, TNT, Boomerang TV ve Cartoon Network kanallarında yayınlatmaya başladı.

2006’da Warner Bros. orijinal tiyatro kısa filmlerinden sonra yakından modellenen yeni bir televizyon dizisi olan Tom ve Jerry Tales’i piyasaya sürdü.

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir: How i met your mother hakkında bilinmeyenler , Family guy vs The simpsons

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!