Haftanın Özeti

2020 ABD Başkanlık Seçimleri Sona Erdi: Kazanan Joe Biden!

Çekişmeli geçen seçimler sona erdi. Trump biden karşısında kaybetti. Kalan süreçte Amerika’yı neler bekliyor? Seçim verileri sizlerle.

2020 abd seçimleri trump joe biden
Donald Trump seçimden sonra küplere bindi. Hukuki yollara başvurduğunu açıkladı. Philadelphia’da büyük bir basın toplantısı gerçekleştireceğini açıklayan trump, “seçimi ben kazandım hem de farkla” dedi. Bu süreçte Obama, Biden’ı destekledi.

Gündemi Karıştırdı!

Trump, seçime hile karıştırıldığını öne sürdü. “İçeride çok kötü şeyler oldu” dedi.

Amerika’nın Yeni Başkanı Joe Biden Kimdir?

Trump’a karşı galip gelerek Amerika’nın 46. Başkanı olmaya hak kazanan Biden, 20 Kasım 1942 yılında Pensilvanya’da doğdu. İrlandalı Katolik bir ailenin çocuğudur. Delaware Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden 1965’te mezun oldu, ardından Syracuse Üniversitesi Hukuk fakültesini 1969’da bitirdi ve Wilmington’da avukatlık yaptı. Henüz 31 yaşındayken 1972 yılında ABD Senatosuna seçilen Biden, en genç senatörlerden biri olarak kayıtlara girdi. 37 Yıl boyunca Delawere eyaletinin senatörlüğünü yaptı.

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti’nin başkan adayı Barack Obama tarafından başkan yardımcılığına aday gösterilen Biden, 4 Kasım’da yapılan seçimleri Demokratların kazanmasıyla birlikte 20 Ocak 2009’da 47. başkan yardımcısı olarak yemin etti. Trump’ın kazanmasının ardından görevi Mike Pence’ye devretti.

Seçim Politikası

Yayınladığı 3,5 dakikalık videoda Trump’ın ülkeyi kutuplaştırdığını ve kendisinin bu kutuplaşmayı yok edeceğini belirtti.

Ön seçim sürecinde diğer Demokrat başkan aday adayları ile hararetli tartışmalara imza atan Biden, 5 Şubat 2020 günü Iowa’da Demokrat aday adayları arasında yapılan ilk ön seçimi 4. sırada, 11 Şubat’ta New Hampshire’da yapılan ikinci ön seçimi ise 5. sırada bitirdi.

Biden’a zaferi getiren eyaletler ise Pensilvanya ve Nevada oldu. Bilindiği üzere Pensilvanya ve Nevada Salıncak eyaletler arasındaydı.

İlklere İmza Attı!

-Abd tarihinde seçilen en yaşlı başkan oldu(78 yaşında)

-Biden ayrıca yaklaşık 30 yıl aranın ardından görevdeki bir başkana ilk döneminde seçimi kaybettiren ilk kişi oldu.

-ABD’nin ikinci katolik başkanı

-Biden, 74,5 milyonu aşkın oy alarak ülke tarihinde en yüksek oyu alarak başkan seçilen kişi oldu.


Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir: Trump’ın 2016 yılında yaptığı seçim hilesi

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!