Gündem

Türkiye Uzaya Araç Yolluyor! Peki Ne Hedefliyor?

turkiye-uzaya-arac-yolluyor

Türkiye uzaya araç yolluyor hem de sokaklarda fiyat uzaya çıkmışken! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Milli Uzay Programını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre Türkiye, ilk roketini 2023 yılında aya göndermeyi planlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz Salı günü 10 yıllık bir uzay programını açıkladı. Ay’a Türk astronotları göndermek gibi iddialı bir açıklama yaptı.
Erdoğan, “2023 yılı sonunda uluslararası işbirliği ile yörüngeye fırlatılacak milli ve özgün hibrit roketimizle ilk zorlu iniş aya yapılacak” dedi. “İnşallah aya gidiyoruz” diye ekledi.  Plan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümüne denk geliyor.
Erdoğan ayrıca bir uzay limanı inşa etme ve uydu teknolojisinde “küresel bir marka” yaratma planlarını da özetledi.
Türkiye’yi küresel uzay yarışında üst lige taşıyacak olan bu yol haritasının başarıyla hayata geçmesini temenni ediyorum ”dedi.

Ayrıca milli uzay programında kullanılan kozmonotun başlığında “SSCB” yazması halk tarafından eleştiri topladı.

turkiye-uzaya-arac-yolluyor
milli-uzay-programı


Türkiye 2018’den Beri Uzay İşinde

Türkiye, bir ekonomik krizin ortasında projeye büyük miktarlarda para harcanmasına yönelik eleştirilere rağmen, uzay ajansını 2018 yılında başlattı . Amaç, projenin destekçilerini ve araştırmacı ruhlu Türk halkını tutmak ve beyin göçünü azaltmak için bir fırsat olması.
Erdoğan, programın bütçesine veya yol haritasına ilişkin ayrıntıları açıklamadı. Geçtiğimiz ay SpaceX’in CEO’su Elon Musk ile Türk şirketleriyle uzay teknolojileri konusunda işbirliği yapmak üzerine konuştu.
Aynı ay Türkiye, Türksat 5A uydusunu SpaceX ile birlikte ABD’den yörüngeye fırlattı.
Erdoğan, “Ayaklarımız yeryüzünde olacak, gözlerimiz uzayda olacak. Köklerimiz yeryüzünde olacak, dallarımız gökyüzünde olacak” dedi.

Şanlıurfa’da Gizemli Bir Şekilde Çıkan Uzay Aracı!

Türkiye’nin güneydoğusundaki bir tarlada gizemli bir şekilde ortaya çıkan ve kaybolan metal bir monolit, olaydan önce bir tanıtım hilesi haline geldi.

Eski bir Türkçe yazı ile yazılmış “Gökyüzüne bak, ay’ı göreceksin” yazılı, yaklaşık 3 metre yüksekliğindeki metal levha Şanlıurfa’da bir çiftçi tarafından Cuma günü bulundu. Monolit, Stonehenge’den binlerce yıl önce, MÖ 10. yüzyıla tarihlenen megalitik yapılara ev sahipliği yapan UNESCO Dünya Mirası listesindeki Göbekli Tepe‘nin yakınındaydı. 
Yapının Salı sabahı gittiği bildirildi ve bu da gizemi artırdı. Erdoğan’ın dediği gibi, monolitin bir görüntüsü daha sonra ekrana yansıtıldı: “Şimdi sizlere Türkiye’nin 10 yıllık vizyonunu, stratejisini ve hedeflerini sunuyorum ve ‘Gökyüzüne bakın, ay’ı göreceksiniz’ diyorum. ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye uzaya araç yolluyor” açıklamasından önce gizemli bir monolit’in ortaya çıkması merak uyandırdı.

Kaynak: www.dw.com

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir:
51. bölge nedir?
Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A uzaya fırlatıldı

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!