Haftanın Özeti

Türkiye’nin Deprem Geçmişi

Türkiye bir deprem ülkesi ancak deprem geçmişimizi biliyor muyuz? İşte Türkiye ‘nin deprem geçmişi!

türkiye deprem zelzele sarsıntı deprem anında tarih
Türkiye ve depremTürkiye deprem ile sürekli etkileşim halinde olan bir ülkedir. Ülkemizin deprem geçmişi diğer ülkelere biraz daha kabarık. Yaklaşık 1500 yılından itibaren halkımız depremle iç içe. Sadece 2020 yılında 3 büyük deprem atlattık. Bunlar;

Bingöl Depremi:


14 Haziran 2020’de olan deprem, 5.9 büyüklüğündeydi. Bu depremde 1 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Bingöl depremi Türkiye tarihinin 11. en büyük depremi olarak tarihe geçti.

Elazığ Depremi:

Türkiye , yine büyük bir deprem atlatmıştı bu depremle. 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen büyük Elazığ depremi 6.7 büyüklüğündeydi ve 41 kişi hayatını kaybetmişti. Elazığ depremi Türkiye tarihinin 12. büyük depremi olarak kayıtlara geçti.

İzmir Depremi:

Yakın zamanda yaşadığımız bir diğer üzücü deprem yaklaşık 7 büyüklüğündeydi. Ege Denizi’nin Seferihisar açıklarında meydana gelen deprem yaklaşık 17 saniye sürdü ve şuana kadar hayatını kaybeden kişi sayısı 110.

Ek olarak: 2020 yılında yaşanan 4 büyük depremden ikisi ve ölen kişi sayısının 10′ un üzerinde olan depremler Türkiye ‘de yaşandı. İzmir 2020’de şuana kadar yaşanan 7. büyük deprem. En büyük deprem ise 7.8 büyüklüğünde Alaska/ABD’de 22 Temmuz 2020 tarihinde yaşandı. İzmir depremi Türkiye Tarihinin 13. büyük depremi olarak kayıtlara geçti.

Dünya ve Deprem

Dünyada 2020 yılında 6-6.9 büyüklüğü arasında toplam 96 zelzele meydana geldi. Meksika’da 7.4 büyüklüğünde bir depremde sadece 1 kişi öldü, Bir çok ülkede büyük depremlerde yaşamını yitiren olmadı. Japonya, Şili, Endonezya, Yunanistan, Solomon Adaları ve ABD’de gerçekleşen 6.5 ile 6.9 büyüklüğü arasındaki depremlerde hayatını kaybeden kimse olmadı. Türkiye’de son iki depremde ölenlerin sayısı ise 146! Sadece 2020 yılında bu denli korkunç depremler olması insanı korkutuyor. Koronavirüs ile birlikte artan deprem sıklığı, artçılar, doğal afetler insanları tedbir almaya ve korkuya itiyor.

Deprem anında panik olmamak, kurallara uymak çok önemli. Deprem ve doğal afetler sizi korkutmasın. Siz tedbir alın ve tetikte olun.

Belki şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: Deprem anında yapılması gerekenler , Yaşamı kolaylaştıran adımlar

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!