Gündem

İhracattan, ithalata: Türkiye’de tarımın çöküş hikayesi…

turkiyede-tarim-neden-bitti

Eskiden tarım denildiğinde dünyada akla gelen ilk 7 ülkeden bir tanesi olan Türkiye’de tarım, bitme noktasına geldi.

Türkiye sahip olduğu tarıma elverişli konumu nedeniyle geçmişten beri birçok medeniyete el sahipliği yaptığı bilinmektedir. Ancak günümüzde bu verimli topraklarda tarım bitme noktasına gelmiş durumda. Türkiye’de 1990 yılında yaklaşık 28 milyon hektar ekilen tarım arazisi varken, günümüzde bu sayı 23 milyon hektara kadar düştü. Aradan geçen 30 yılda ekilen hektar sayısının iki kat fazla artması gerekirken, aksine tarımda 4,5 milyon hektarlık bir kayıp söz konusu oldu. Bugün, nüfusu arttıkça tarım sektörü daralan tek ülke olan Türkiye’de, tarım neden ve nasıl bitme noktasına geldiğini ele alacağız.

turkiyede-tarim-neden-bitti

İşte Türkiye’de tarımın bitme noktasına gelmesindeki başlıca nedenler:

• Yanlış tarım politikaları
• Çiftçilerin toprağı terk etmesi
• Tarım arazilerinin, konut arazisine dönüştürülmesi
• Doğal yollarla tarım vasfını kaybetmesi

Türkiye’nin tarım arazilerini kaybetmesinde kuşkusuz başlıca unsur hükümet politikaları yer alıyor. Yeterli teşvik ve doğru yönlendirmelerin olmaması, zaman içinde çifçilerin ektikleri toprakları terk etmesine neden oluyor.

Rakamlar da bu durumu destekler nitelikte. 2013-2020 yılları arasında köy ve kırsallarda yaşayanların oranı %11,4 azaldı.

Bu oranı sayıyla ifade etmek gerekirse 755 bin 130 kişi ekip biçtiği toprağı terk ederek, şehirlere göç etti. Bu durum Türkiye’de tarım gelişmesi gerekir iken aksine bitme noktasına gelmesinin esas nedenlerinden bir tanesidir.

En büyük darbelerden birini ‘tarlaya konut yapmak’ vuruyor

Çiftçinin tarlaya küstürülüp büyük şehirlere göç ettirilmesinin yanı sıra tarım arazilerinin de konut arazisine çevrilmesi Türkiye’de tarımın gelişmesindeki en büyük engellerden bir diğeridir.

Ekilebilecek alanların betonlaştırılması, hem birçok çiftçinin göçünü hızlandırıyor hem de kalanların işini zorlaştırıyor. Çünkü daha az hektara sahip alanda tarım yapmak, çiftçilerin gelir elde etmesinin de önüne geçiyor. Astarı yüzünden pahalıya gelmesinden dolayı tarım, Türkiye’de günden güne tükenen bir sektör haline geliyor.

Çevre haberleri hakkında detaylı olarak haber almak isterseniz, Yeşil Gündem adındaki haber sitemizi takip etmenizi tavsiye ederiz.

Yazar hakkında

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!