Teknoloji / Bilim

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A uzaya fırlatıldı

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A uzaya fırlatıldı. 30 yıldan uzun süre boyunca yörüngede kalması beklenen Türksat 5A bu süre zarfında veri haberleşme hizmetleri sağlayacak.

türksat 5a grafik

Uzayda uydusu olan 30 ülkeden biri olan Türkiye, yeni haberleşme uydusu Türksat 5A’yı Cuma günü başarıyla yörüngeye fırlattı. Biz de İnternet Halleri olarak siz değerli okurlarımıza Turksat 5A özelinde bir info grafik hazırladık. Gelin yeni nesil uydumuz için hazırladığımız infografiğe daha yakından bakalım.

Uzaydaki 7. aktif uydumuz olacak olan Türksat 5A özellikleri neler?

Cuma günü başarılı bir şekilde fırlatılan yeni uydumuz Turksat 5A, yörüngeye oturmasıyla uzaydaki 7. aktif uydumuz olacak. 5. nesil haberleşme uydumuz olan Türksat 5A özellikleri arasında kapsama alanı geliyor. Turksat 5A Endonezya da dahil olmak üzere Rusya ve Çin hariç tüm Avrupa ve Afrika’nın yanı sıra Asya’nın batı ve güney kısımlarını kapsayacak.

Türkiye’nin yeni nesil uydusu Falcon 9 roketi ile fırlatıldı

Ülkemizin yedinci nesil haberleşme uydusu olan Turksat 5A, Elon Musk‘ın CEO’su olduğu Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile fırlatıldı. Aynı zamanda Türk sat 5A’dan gelen ilk sinyal, ABD’nin Doğu Kıyısı’ndan kalkan bir Falcon 9 roketi tarafından yörüngeye başarıyla fırlatılmasından 35 dakika sonra alındı.

2021’in ikinci yarısından itibaren hizmete başlayacak

Türk sat 5A’nın yolculuğu Cuma günü başladı. Ancak uydumuzun başladığı bu yolculuğun tamamlanması biraz uzun sürecek. Yörüngeye oturması yaklaşık 4 ay sürmesi bekleniyor. Diğer bir deyişle, yeni haberleşme uydumuz olan Turksat 5A’nın hizmete 2021 yılının ikinci yarısında, yani Mayıs ayında girmesi öngörülüyor.

Türkiye’nin yeni uydusu fırlatan SpaceX’in sahibi Elon Musk uydumuz için tweet attı

İnternet Halleri ekibi olarak yeni uydumuza uzayda başarılar diliyoruz. Ayrıca kapanışı Barış Özcan’ın Falcon 9 Türksat 5A Fırlatışı videosu ile yapmak istiyoruz.

İnternet Halleri’nde öne çıkan haber başlıkları:

Etiketler

Yazar hakkında

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!