Sağlık ve Beslenme

Vegan Beslenmek Gerçekten Yararlı Mı?

vegan-beslenmek-zararlari

Vegan beslenmek, son zamanlarda sık sık duyduğumuz beslenme çeşidi. Kimine göre çok sağlıklı olan bu beslenme stili, kimine göre oldukça sağlıksız ve hatta espri konusu.

Her geçen gün daha fazla insan vegan olmaya karar veriyor. Vegan dünyası, gün geçtikçe büyüyor. Bir dönem ülkemizde de oldukça yaygın olan vegan beslenmeyi vejetaryen beslenmeden ayıran faktör ise, veganların hiçbir hayvansal ürün tüketmemesi. Vejetaryenlar ise süt ürünleri tüketebiliyor. Vejetaryenlar kendi içinde 3’e ayrılıyor;

Laktovejetaryen: Sadece süt ürünleri tüketirler, Et, balık, kümes hayvanları gibi gıdaları tüketmezler.

Lakto-ovo vejetaryen ve Ovo vejetaryen: Et, kümes hayvanları ve balık tüketmezler. Süt ürünlerinden sadece yumurta yenebilir.

Vegan Beslenmek Nedir? Veganlar Ne Yer?

Vegan beslenmek, aslında oldukça irade isteyen bir diyet stilidir. Bu beslenmede, et, balık, yumurta, kümes hayvanları, süt ürünleri ve bunları içeren yiyecekler kesinlikle tüketilmez. Daha esnek diyet isteyenler yarı vejetaryen olmayı seçebilir. Yarı vejetaryenlik daha çok bitkisel besin ağırlıklı ancak et, balık, yumurta, kümes hayvanları ve süt ürünleri az miktarda tüketilebilir.

Vegan Beslenmek Gerçekten Yararlı Mı?

Araştırmacılar, ortalamadan daha uzun yaşayan veganların hem diyet hem de yaşam tarzını içeren iki ana nedenden dolayı bu diyeti tercih etme eğiliminde olduklarını varsayıyorlar. Vegan diyetlerin genellikle besleyici bileşenler açısından zengin olması ve veganların daha uzun ve sağlıklı yaşam tarzlarına sahip olması.

Vegan-beslenmek-faydalari


Vegan beslenmek yararlı olduğu kadar zararlı yönlere de sahip. Vegan beslenmenin zararlarına örnek vermek gerekirse, B12 eksikliğinden dolayı et yiyen insanlara göre vücutta inme riski %10 daha fazladır. Bununla birlikte, veganlıktaki patlamaya rağmen, en iyimser bilim adamları bile diyet hakkında hala anlamadığımız çok şey olduğu konusunda uyarıyorlar. Özellikle vegan beslenmek, uzun vadeli sonuçları ve omnivor(hepçil) veya vejeteryan bir diyete göre önemli avantajları olup olmadığı hakkında çok az şey bilinmektedir.

Dahası, pek çok diyette olduğu gibi, veganlık hakkındaki gerçeğin araştırılması, genellikle potansiyel finansal kazançlarla gölgeleniyor – küresel vegan gıda pazarının 2026 yılına kadar 24,3 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor. Tek başına vegan peynirin önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 4 milyar dolar değerinde bir endüstriye dönüşmesi bekleniyor.

Vegan Beslenmek Artrit Ağrısını Azaltabilir!

vegan-beslenmek-atistirmalari

Yapılan çalışmalarda, vegan beslenmenin farklı artrit türleri olan kişilerde olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Bu çalışmada, 40 artrit hastalığından rahatsız kişi test edildi. (Vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumdur.) katılımcılar ya omnivor diyetlerini yemeye devam etmeleri ya da 6 hafta boyunca tam gıda, bitki bazlı vegan diyetine geçmeleri için imkan sunuldu.
Çalışmanın sonunda, vegan diyeti uygulayanların, omnivor diyet uygulayanlara göre daha yüksek enerji seviyelerine ulaştığı ve genel sağlıklarının daha iyi olduğu bildirildi.

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir:
Sağlıklı Beslenmek İçin Sizi Motive Edecek 6 Gerçek
GDO Nedir? GDO’lu Gıda Tüketmenin Sağlığımıza Zararı Nedir?
Zayıflamak İçin Ne Yemeliyiz?

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!