Teknoloji / Bilim

YouTube: Z Kuşağının Yıkılmaz Kalesi

Youtube, insanların kendi hayal dünyalarının gerçeğe yansıtılmasını sağlıyor. İçerik üreten kullanıcılar hallerinden memnun dijitalleşen dünyada geleneksel medya üreticileri de Youtube’dan memnun.

YoutubeYouTube ‘un abone sayısı oldukça fazla. İnsanlar, hayal dünyasını montajlayıp izleyicilerin önüne sunuyor. Geleneksel medya kullanıcıları, YouTube’un TV izlenme oranını arttırdığını söylüyor. Bu aslında oldukça garip, normal şartlar altında düşürmesi gerekirdi diye düşündüyseniz, yanıldınız. Geleneksel medya’nın yavaşlığını Youtube kapatıyor. İzlediğiniz bir diziye YouTube sayesinde anında ulaşım sağlıyorsunuz ve diziler yeni bölümlerinin fragmanlarını hemen YouTube’a yüklüyor. Bu sayede diziye olan ilgi hiç azalmıyor hatta artıyor. Kullanıcılar, içeriğin altına yorum yaparak diğer dizi izleyicileriyle iletişime geçiyor ve diziden hiç kopmuyorlar.Youtube hakkında bilinmeyenlerYouTube Algoritması Nasıl Çalışır?


YouTube algoritması, 2016 yılında ortaya çıktı. Algoritma, kullanıcının ne zaman ne izleyeceğine karar verir. Videoları her izleyicinin farklı ilgi alanlarına göre ayarlayan gerçek zamanlı bir geri bildirim döngüsüdür.  Yani kısaca anasayfada önünüze çıkan videoların anasayfanıza çıkma nedeni videonun tıklanması, sizin daha önce o tarz bir video izleyip izlemediğiniz ve beğeni sayısına bağlıdır. Algoritmanın iki amacı var

1-) İzleyicinin devam etmesini sağlamak.
2-)Her izleyici için doğru içeriği bulmak.

Algoritma arama sonuçlarınızda ve öneriler kısmında işe yarar. Aslında bu durum bir internet sitesinde baktığınız kıyafetin reklam olarak karşınıza çıkmasıyla aynı. Sadece karşınıza video olarak sunuluyor. Yapılan bir araştırmada, Amerikalı YouTube kullanıcılarının %81’inin bu algoritma tarafından sunulan videoların izlendiğini ortaya çıkarttı. Yani bu algoritma oldukça işe yarıyor.

Nihai amaç, insanların sürekli video izlemesini sağlamak. İzledikleriniz kişiselleştiriliyor ve önünüze sunuluyor, böylelikle daha çok video izliyorsunuz ve algoritmaya daha çok kişiselleştirme imkanı sağlıyorsunuz. Bu bir kısır döngü gibi değil mi?


Öte yandan YouTube’un uyguladığı bu algoritmanın işe yaradığı aşikar. Eğer sizde bir içerik üretici olmak istiyorsanız en çok izlenenlere göre hareket etmeniz gerekir. İnteraktif içerikler üretmek, izleyicilerin hayal dünyasını zorlamak yararınıza olacaktır. İzleyicilere önem vermek, onların önemli olduğunu hissettirmeniz gerek. Ürettiğiniz içerikler işe yararsa sürekli yenileyip tekrarlayın ve izleyicilere sunun.

Bu yazımızda sizlere Algoritmanın nasıl çalıştığını ve izleyicilerin dikkatinizi nasıl çekebileceğinizi anlatmaya çalıştık. Umarım beğenirsiniz.

Sağlıkla Kalın!

Şu içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir: Trump’ın seçim hilesi , Three mile island nükleer kazası

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!